Podle spolku existuje důvodné podezření, že ČEZ porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže a zároveň i některá ustanovení Smlouvy o založení EU. ČEZ to ale odmítá a tvrdí, že monopol nemá. "V ČR působí na tři stovky licencovaných obchodníků s elektřinou, z toho zhruba 30 je velmi aktivních. Podíl ČEZ na trhu dodávek zákazníkům činí 45 procent. V případě podnikatelské sféry je tento podíl ČEZ dokonce pod 40 procenty," uvedla nedávno mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Ani úřad nezjistil nic, co by zneužití dominance v souvislosti s cenami nasvědčovalo. Ceny elektřiny v ČR jsou nižší než jinde v Evropě, navíc jsou určovány na burze, poznamenal Neruda. "Úřad samozřejmě sleduje i burzu, hlavně to, jestli se tam prodává dostatek elektřiny," doplnil. Podle statistik ÚOHS chodí právě na polostátní energetický podnik nejvíc stížností od občanů - ročně jsou jich desítky. Většinou se ale týkají právě cen a ÚOHS tak stěžovatele odkáže na Energetický regulační úřad, doplnil Neruda.
ÚOHS se v minulosti chováním ČEZ zabýval opakovaně. Žádnou vysokou pokutu jako v případě plynárenské RWE (240 milionů Kč) ale firma nedostala.
SPONEL vznikl asi před třemi měsíci, nyní čeká na registraci u ministerstva vnitra. Na webových stránkách sdružení se podle zástupců sdružení registrovala zhruba 3000 sympatizantů.