...zpomalující ekonomiky, což dokládají také údaje o zpomalující výkonnosti průmyslu.
Český statistický úřad v pátek oznámil, že spotřebitelské ceny v červenci stouply proti červnu o 0,5 procenta a zvýšily hladinu meziroční inflace 6,9 procenta, čtyřměsíční maximum, z červnových 6,7 procenta.
Výsledek potvrdil očekávání analytiků v průzkumu Reuters.
Průmyslová výroba naopak zaostala za odhadem trhu a rostla pouze o 2,2 procenta.
Koruna na výsledky reagovala mírným oslabením na 24,300 za euro <EURCZK=> z 24,265 před zveřejněním údajů ČSÚ. Během posledních dvou týdnů ji srazily z historického maxima 22,925 za euro slovní intervence České národní banky, upozorňující na možnost uvolnění měnové politiky.
Ve čtvrtek bankovní rada dostála svým hrozbám a otočila kormidlo měnové politiky snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů s tím, že její nová prognóza počítá se zpomalením ekonomiky a návratem inflace v příštím roce do cílového koridoru okolo 3 procent.
"Když vezmeme v úvahu všechny v pátek zveřejněné údaje... myslíme si, že data potvrdila, že včerejší rozhodnutí centrální banky bylo správné," uvedl Radomír Jáč, hlavní analytik Generali PPF Asset Management.
Páteční výsledky inflace ukázaly, že v červenci tlačily inflaci vzhůru zejména ceny zemního plynu, jež meziměsíčně vyskočily o 9,7 procenta, nájemného a sezonní zdražení zájezdů.
Naopak ceny odívání, obuvi a zejména potravin zlevnily.
Centrální banka spolu s analytiky očekává, že meziroční hodnota inflace dosáhne vrcholu v letních měsících kvůli cenám plynu a pozdnímu dopadu lednového zvýšení spotřebních daní u cigaret. Během podzimu a začátkem příštího roku by ale měla výrazně zmírnit.
"Aktuální vývoj cen komodit dává naději, že inflace bude výrazněji zpomalovat od října. Nicméně vysoká úroveň inflace a slábnoucí koruna ukazuje, že by ČNB se snižováním sazeb nemusela spěchat," uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.
Vyhlídky na ústup inflačních tlaků a útlum ekonomické aktivity potvrdila také data o zpomalení průmyslového sektoru. Pokles hodnoty nových zakázek o 6 procent podle analytiků odráží slabou kondici zahraničních ekonomik, kam směřují české vývozy, a pozorují také první neblahé důsledky překotného posílení měny.
"Ukazuje se, že česká ekonomika se globálnímu ochlazení, které se přesouvá ze Spojených států do Evropy, nevyhne," uvedl Jan Vejmělek, analytik Komerční banky. "Statistika zakázek ukázala na jejich významný propad, což ukazuje, že vyhlídky průmyslového sektoru opravdu nejsou růžové," dodal.
PRO DATA V KOSTCE O INFLACI KLIKNĚTE NA [ID:nKOR824432].
PRO DATA V KOSTCE O PRŮMYSLU NA [ID:nKOR825588].
PRO ZPRÁVU O NEZAMĚSTNANOSTI NA [ID:nSCH825347].
PRO ZPRÁVU O STAVEBNICTVÍ NA [ID:nSCH827467].
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]