Problémem jsou pro zemědělce Vysočiny výkupní ceny, které se u většiny produktů nemění, zatímco náklady se zvyšují. Podle krajského radního pro zemědělství Iva Rohovského (ODS) to však zatím farmáře nevedlo k razantním změnám nebo dokonce ukončení činnosti. Výkyvy počasí a nemoci, jako například ptačí chřipka či BSE, stav zemědělství v kraji podle Rohovského nijak zásadně neovlivnily.
Podle Rohovského je zemědělství na Vysočině v dobrém stavu. Po výraznějším poklesu se loni opět zvýšila produkce obilovin a řepky, vzrůstá chov prasat a ovcí. Brambor bylo například v roce 2006 v kraji sklizeno 234.000 tun, což je daleko nejvíc v Česku. Na výkyvy výkupních cen, rostoucí vstupní náklady a další vnější podmínky zemědělci reagují dočasným zaměřením na jiné druhy. Například mák se v roce 2004 v kraji pěstoval na 3524 hektarech, zatímco o dva roky později už zabírala maková pole rozlohu 6668 hektarů.
Zemědělský expert opoziční ČSSD Josef Matějek vyčítá vedení kraje malé usilování o zastavení úbytku zemědělského půdního fondu. "Nové stavby by neměly vznikat jen na zelené louce, větší podporu by měly mít takzvané brownfields," míní Matějek. Kraj se podle něj také více zaměřuje na turistiku a rekreaci, zatímco by měl více lobbovat v agrární politice a podporovat intenzivní zemědělskou výrobu. "V chovu skotu, výrobě mléka nebo pěstování brambor jsme na špici, mohli bychom vyrábět potraviny i na vývoz," uvedl Matějek.