"Tento záměr s námi nikdo nekonzultoval, přitom se dotýká ohromného množství lidí. Dopravní koncepce řady měst jsou však navázány například na Masarykovo nádraží," řekl ČTK starosta Kralup Petr Holeček.
Železniční spojení na metropoli je podle starostky Chýně Věry Kovářové nutné naopak dále posílit. "Kroky magistrátu jdou právě opačným směrem, vstříc požadavkům developerů," podotkla.
Starostové chtějí vyvinout tlak na středočeský krajský úřad, aby s pražským magistrátem o celém záměru jednal. Kovářová nevyloučila, že kvůli plánům na zrušení železničních stanic dojde i na protestní akce. "Opravdu nevím, co se stane, až se desetitisíce lidí dozví, že nádraží budou zrušena. Už teď jsme zavaleni dotazy našich občanů, zda s tím můžeme něco udělat," dodal Holeček.
Pražští radní tvrdí, že nemá jít o zrušení Masarykova nádraží bez náhrady, nýbrž o vytvoření centrálního dopravního terminálu spolu s Hlavním nádražím, kterým by vlaky mohly projíždět. Podle šéfa Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka i odborníků na dopravu však Masarykovo nádraží hraje v dopravním systému metropole nezastupitelnou roli.
Konečné slovo k osudu Masarykova nádraží bude mít SŽDC a ministerstvo dopravy. Ani jeden úřad se zrušením vlakového provozu na nádraží zatím nepočítá.