Čínské akcie spadly o více než pět procent

11.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 11. srpna (ČTK) - Obchodování na akciové burze v Šanghaji se dnes neslo ve znamení výrazného poklesu, který s postupem dne nabíral na intenzitě. Hlavní index nakonec klesl o více než pět procent, a dostal se tak nejníže od začátku loňského roku. Indikátor prolomil důležitou hranici technické podpory, kde se otevírá prostor pro další pokles.

Index Shanghai Composite si odepsal 5,21 procenta a den uzavřel na 2470,07 bodu. Poměr ceny k předpokládanému zisku je nejnižší za 19 měsíců, a to jak na trhu A, kde se obchoduje v čínské měně, tak na trhu B, který je určen pro zahraniční investory.

K poklesu trhu přispěla čerstvá statistika, která ukázala, že velkoobchodní ceny v Číně se výrazně zvyšují a v červenci vykázaly růst o deset procent. To je nejvíce od roku 1996. Zároveň byla sice zveřejněna příznivá data o vývoji zahraničního obchodu, ta ale trh nechal prakticky bez povšimnutí.

Hlavní index už v pátek oslabil o 4,47 procenta, takže za poslední dva dny má v součtu velmi vysokou ztrátu. Částečně se v poklesu odrážejí obavy ze zpomalení hospodářského růstu, což by s růstem inflace znamenalo, že se firmám sníží ziskové marže.

"Ziskové marže teď výrobcům prudce klesají. I když tvrdá konkurence způsobí, že se růst těchto cen přenese na zákazníky až později, nakonec se to stejně stane," řekl ekonom společnosti China International Capital Sing Č'-čchiang.

Pokles indexu pod 2500 bodů podle analytiků znamená, že se indikátor dostal pod úroveň, která byla až dosud považován za silnou hranici technické podpory. Začátkem července se index při vlně poklesu zastavil na 2566,53 bodu, a hranici 2500 bodů tedy obhájil.

Celkem oslabilo 912 emisí, zatímco se ziskem jich skončilo jen 26. Zhruba 300 emisí pak oslabilo o povolený denní limit deseti procent. Objem obchodů na trhu činil 41,3 miliardy jenů, což je silný podprůměr.

Vývoj na burze v Šanghaji se tak liší od vývoje na jiných burzách. Ty totiž většinou zpevňují, převážně díky poklesu cen ropy. Barel americké lehké ropy se prodává jen asi za 117 dolarů, i když ještě asi před měsícem stál více než 147 dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK