...Baker
Gruzie se podle názoru analytiků strategicky přepočítala, když se pokusila rychle obsadit Jižní Osetii, a v důsledku toho pravděpodobně přišla o tento separatistický region nadobro.
Ačkoli Gruzii pomohli vyprovokovat k akci Ruskem podporovaní separatisté, rozhodnutí Tbilisi zaútočit se opíralo především o přesvědčení, že gruzínské jednotky dokážou dosáhnout bleskového vítězství.
"Gruzínci rozehráli hru, a prohráli," řekl Michael Denison, odborník na ruské a eurasijské záležitosti z londýnského institutu Chatham House.
"Jít za rychlým vítězstvím nebyl úplně nelogický kalkul, ale nakonec se ukázal jako chybný."
Gruzii, která má na svém území několik vzdorných regionů, se v posledních letech dařilo dusit méně závažné rebelie, zejména v soutěsce Kodori a v Adžárii, aniž by vyprovokovala reakci Ruska.
Tbilisi proto zřejmě počítalo s tím, že po nedávné změně vedení v Moskvě a při načasování útoku na zahájení Olympijských her dokáže zajistit rychlé a relativně bezproblémové vítězství.
"Hlavní město Cchinvali je poměrně malé, nemá víc než 25.000 obyvatel, a oni si asi mysleli, že ho mohou prostě zabrat a bude to," řekl Denison, který navštívil Jižní Osetii naposledy před několika měsíci.
"Možná počítali s tím, že nějací lidé oblast opustí a uprchnou do Severní Osetie, ale ostatní zůstanou a problém bude v podstatě vyřešen."
Ve zpětném pohledu, řekl Denison, měli Gruzínci asi uvažovat o tom, že zablokují nebo vyhodí do vzduchu tunel Roki, který spojuje Jižní Osetii s Ruskem a poskytl ruským silám přístup do oblasti. Gruzie však potřebovala ponechat tunel otevřený, aby měli utečenci z Jižní Osetie volnou cestu na sever.
Denison i další analytici poukazují na to, že jihoosetínští separatisté Gruzii už delší dobu provokovali, přičemž se zřejmě spoléhali na to, že jim Rusko v případě potřeby přijde na pomoc.
"Rusové provokovali už dlouho a nepochybuji o tom, že podnítili separatisty, aby začali s útoky," řekl Bruce George, člen britského parlamentu, jenž se dlouhodobě zabývá Gruzií.
"Na druhou stranu, pokud se pustíte do války, což Gruzínci udělali, musíte domyslet následky. Velmi ostrá reakce Ruska byla nevyhnutelná... a v této fázi není vůbec jisté, zda ji zastaví."
Tvrzení ruského premiéra Vladimira Putina, že nyní je vysoce nepravděpodobné, že se Jižní Osetie ještě kdy stane součástí Gruzie, podle Denisona prakticky zpečetilo osud regionu.
"Kdyby Rusové neintervenovali a Gruzie území převzala, někteří Jihoosetinci by možná uprchli, ale s největší pravděpodobností by se jim nic nestalo a Jižní Osetie by na tom byla ekonomicky a kulturně lépe," míní Denison.
"Jak to vypadá teď, stanou se jen malou výspou na jižním okraji ruské sféry vlivu."
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]