Zemědělci dosud sklidili obilí z 994.402 hektarů, z celkové sklizňové plochy polí 1,435 milionu hektarů. Téměř úplně je sklizen ozimý ječmen (99,53 procenta polí) a jarní ječmen (72,74 procenta). Žito zemědělci sklidili z více než poloviny polí a ozimou pšenici mají pod střechou ze 70 procent osetých ploch. Rozjela se také sklizeň jarní pšenice, která je sklizena téměř z jedné třetiny, oves pak z téměř 20 procent. Řepka je sklizena na 97,5 procenta polí.
Průměrný výnos obilovin zatím činí 5,42 tuny na hektar a ve srovnání s loňským rokem je o pětinu vyšší. Nejvíce vzrostl výnos u jarní pšenice, a to z loňských 2,91 tuny na hektar na 4,71 tuny. Výnos jarního ječmene se zvýšil ze 3,44 tuny v roce 2007 na rovných pět tun. Vyšší výnosy zatím vykazuje také oves a pšenice ozimá. Naopak mírně nižší výnosy zemědělci registrují u žita. Průměrný hektarový výnos řepky letos činí 2,99 tuny, loni byl 3,06 tuny. Díky tomu proti loňsku poklesl i její celkový výnos, ačkoliv byla rozšířena její osevní plocha o více než pět procent.
Ceny obiloviny jsou podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby letos o něco nižší než loni. "Ceny obilí jsou tlačeny dolů. Farmářům, kteří mají sklady, proto doporučujeme, aby s prodejem vyčkali, až se trh rozběhne a nastaví se objektivní ceny," uvedl Veleba.
Podle viceprezidenta AK Jindřicha Šnejdrly nelze očekávat, že díky tomu zlevní základní potraviny. Podle něj totiž mají na výslednou cenu potravin mnohem větší vliv náklady na mzdy pracovníků potravinářských firem či rostoucí ceny energií a dalších vstupů.
Nejčastěji letos zemědělci podle ČSÚ z obilovin zaseli pšenici a ječmen. Pšenice zabírá 55,9 procenta z celkové osevní plochy základních obilovin, ječmen 33,6 procenta. U obou těchto plodin proti loňsku vzrostly plochy ozimů, u pšenice o 1,4 procenta a u ječmene o devět procent. Jařinami farmáři oseli proti loňsku u pšenice o 31,1 procenta menší plochu a u ječmene o 7,6 procenta méně.