Podle deníku je česká textilní výroba, kdysi jeden z nejúspěšnějších tuzemských oborů, v krizi. Levný dovoz asijského zboží, zvýšení cen energií a rapidně posilující koruna způsobily, že se exportně orientovaný průmysl ve své tradiční podobě přežil. Šanci do budoucna mají jen ty firmy, které se tomu dokážou podřídit.
"Situace v textilním průmyslu je velice dramatická. Musíme se přizpůsobit a specializovat. To drama spočívá v rychlosti změn," řekl HN generální ředitel textilních závodů Veba a prezident ATOK Josef Novák. Doplnil, že pokud elektřina na každý rok zdraží o 10,15 procenta a koruna posílí za jeden rok o 15 procent, nemají výrobci dost času k restrukturalizaci.
Loni z trhu zmizela královéhradecká Tiba, havlíčkobrodský Pleas nebo Velveta. Na jižní Moravě se letos do problémů dostaly Tylex z Letovic a Lanatex. Výrobu zavírá textilní podnik Alfatex, který k 30. září propustí všech 178 zaměstnanců.
V textilním závodě Slezan ve Frýdku-Místku museli omezit výrobu ztrátových produktů a začali propouštět. Z původních 2200 zaměstnanců propustili 800, ze sedmi závodů dnes obsluhují pět. "Koncentrujeme výrobu do našich nejlepších továren. Ze tří základních produktů, které máme, jsme vyřadili výrobu oděvů," sdělil HN generální ředitel textilních závodů Slezan Miroslav Halfar. Podle něj je situace výsledkem poklesu celosvětového trhu textilií. "Vyváželi jsme hlavně do Evropy, USA, tady díky americké krizi odbyt klesá," dodal.
Podle HN krizi snáz přežívají firmy, které se orientují na technický textil, nebo na speciální výrobu pro stavebnictví, zdravotnictví či automobilový průmysl.
Textilní závody Juta například vyrábějí pro automobilky a stavebnictví a přitom vydělávají a rostou. Fezko, známé z minulosti jako výrobce čepic a klobouků, dnes dodává do automobilového průmyslu a také expanduje. Veba se soustřeďuje na výrobu unikátních brokátů pro africký trh, napsaly dnešní Hospodářské noviny.