Průzkum vzal v úvahu klienta, jenž má běžný účet, neembosovanou platební kartu, internetové bankovnictví, na účet mu přichází měsíčně čtyři platby a jednou vkládá hotovost na přepážce. Celkem provádí devět platebních příkazů do cizí banky, čtyři v rámci trvalých příkazů a pět individuálních. Vždy jednu z každého druhu transakcí provádí na přepážce banky, zbytek zadává elektronicky. Běžný bankovní klient má SIPO, dvakrát měsíčně vybere hotovost z bankomatu své banky a jednou z bankomatu cizí banky. Šestkrát za měsíc platí kartou v obchodě.
Pokud by podle průzkumu měl klient dost času, aby si prošel sazebníky bank, vyznal se v nich a spočítal si tu nejlepší variantu, musel by si zvolit mBank. Nicméně by musel počítat s tím, že prakticky jediným způsobem, jak lze s bankou komunikovat, je internet či telefonní linka. Obchodních center má mBank po celé ČR jen asi 25.
I druhé místo obsadil účet, který je určen především milovníkům internetu. Za eKonto od Raiffeisenbank zaplatí klient za měsíc 89 korun. To ovšem pouze v případě, že mu každý měsíc na účet přijde alespoň 25.000 Kč. Na třetí příčce se umístila družstevní záložna Fio, která se chce změnit na klasickou banku. U ní by měsíční náklady běžného klienta činily 107 korun. V těsném závěsu následuje se 114 korunami Poštovní spořitelna s účtem Klasik.
Klasické velké banky, které nabízejí zákazníkovi i komfort osobního servisu na velkém množství poboček po celé republice, se umístily až ve druhé polovině žebříčku. Souboj gigantů vyhrála ČSOB s účtem ČSOB Konto, za který by běžný klient zaplatil 168 korun za měsíc. Následuje Komerční banka s účtem Extra Konto, které sice nabízí většinu transakcí zdarma, nicméně i tak by byl zákazník na konci měsíce o 180 korun chudší.
Ze všech zkoumaných bank se podle průzkumu vymyká osobní účet České spořitelny, banky s největším počtem zákazníků na trhu. Ten má být podle banky průkopníkem ve vytváření služeb klientovi na míru. Sestavit ideální účet pro běžného klienta ovšem podle průzkumu není snadné. Klient, který by se ponořil do poměrně složitého sazebníku a chtěl získat opravdu nejlevnější variantu, by volil verzi Standard II se třemi základními službami. Celkem by za takto vytvořený účet zaplatil včetně transakcí měsíčně 228 korun. "Banka první volby, jak se spořitelna sama nazývá, tak skončila mezi bankami, které usilují o drobnou klientelu, poslední," uvedli autoři průzkumu.
Doporučení, které pro běžného Čecha z výzkumu vyplývá, je podle tvůrců průzkumu jednoduché. Pokud nepotřebuje mít pro případ výpadku internetu v záloze blízkost kamenné pobočky, je pro něj nejvýhodnější účet u mBank. Pokud chce mít možnost jít i do klasické pobočky a nevadí mu, že jich po republice není příliš mnoho, může si zvolit některou z menších bank - Fio, Volksbank, UniCredit Bank či Bawag Bank. Klienti, pro které je důležitý pocit jistoty vyplývající z příslušnosti k velkým bankovním hráčům, musejí počítat s tím, že si za svůj účet připlatí.
Nejlevnější účet pro běžného českého klienta spolu hledaly servery www.bankovnipoplatky.com a www.penize.cz. Bankovní poplatky jsou v Česku předmětem kritiky řadu let, banky se ale vždy proti stížnostem ohrazují.