Hodnotu padesátihaléře rovněž podle Řežábka znehodnotila za dobu jeho existence inflace. "V současnosti má hodnotu zhruba 23 haléřů a padesátihaléř tak ztratil svůj význam oběživa," uvedl s tím, že je nyní považován mezi lidmi pouze za nutné zlo.
Zrušení posledních haléřových mincí v Česku, kterými padesátníky jsou, podle Řežábka spotřebitelské ceny významně nezvýší. "Jejich dopad do inflace bude podle našeho názoru 0,1 procentního bodu," uvedl.
Ceny zboží a služeb bude totiž možné i nadále uvádět v haléřích a jejich násobcích. "Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách," uvedl člen bankovní rady Pavel Řežábek. Při bezhotovostních platbách budou obchody nadále účtovat u v haléřích.
V obchodech si za padesátník již nelze nic koupit; ještě v roce 1994 to byly zápalky a v polovině 50. let minulého století dokonce malé pivo a houska.
Významnější dopad nebude mít konec padesátihaléřů ani pro hráče mariáše, uvedl Řežábek. Ti se totiž podle něj mincemi předzásobili, stejně jako u dvacetníků a desetníků. "Mariášníci nikdy nevraceli mince do oběhu," dodal.
Padesátníky přestanou od září platit podle centrální banky kvůli tomu, že přestávají plnit svoji úlohu oběživa. Nyní je v oběhu zhruba 41 padesátníků na jednu osobu včetně kojenců. Platnost desetníků a dvacetníků skončila v roce 2003 a jejich možná výměna u ČNB bude ještě možná do konce října příštího roku.
Centrální banka počítá s tím, že výměna neplatných mincí a papírových dvacetikorun bude možná u komerčních bank jeden rok, a to od letošního 1. září do 31. srpna příštího roku. Poté bude až do srpna 2014 možné peníze vyměnit u ČNB.
Haléř se poprvé objevil na českých územích ve druhé polovině 14. století. V rámci reformy zavedené v roce 1892 Františkem Josefem I. se haléř znovu objevuje jako nejmenší jednotka korunové měny. Po vzniku Československa byl vydáván dvojhaléř, a to od roku 1923. Jednohaléřová mince pak byla vydána v souvislosti s nechvalně známou měnovou reformou z roku 1953. Za dobu existence Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v hodnotě jedna, dva, tři, pět, 10, 20, 25 a 50 haléřů.
Na výrobu všech padesátihaléřů od vzniku České republiky se spotřebovalo 407,5 tuny hliníku. Celkem bylo vyrobeno téměř 453 milionů padesátihaléřů. "Pokud by si chtěl odnést v současnosti člověk výplatu v padesátnících, musel by domů táhnout 40 kilo hliníku s trochou hořčíku," uvedl Řežábek.
Dvacetikorunová bankovka byla do oběhu poprvé vydána 20. dubna 1994, naposledy pak v roce 1996. Vzhledem k její nízké životnosti, v průměru jeden až 1,5 roku, byla rychle nahrazována mincemi. Zatímco v roce 2002 ČNB prostřednictvím svých pokladen vydala nebo přijala téměř 370.000 dvacetikorunových bankovek, loni jich bylo již jen 51.000 kusů. V současnosti je v oběhu necelých 5,3 milionu papírových dvacetikorun. Dvacetikorunových mincí bylo ke konci loňského roku v oběhu více než 140 milionů za 2,8 miliardy korun.