Index ruské burzy Micex ráno ztrácel až 1,9 procenta, zpráva o zastavení bojů ale ztráty zastavila a před polednem už indikátor vykazoval růst asi o 3,1 procenta. Dostal se tak nad 1456 bodů. Podobně index RTS zpevnil asi o 3,3 procenta těsně nad 1800 bodů.
Podobně zareagoval také devizový trh, kde předtím klesal kurz ruského rublu. Ten pak vůči koši měn vzrostl asi o deset kopějek na 29,55 RUB. Koš měn je složen z eura a dolaru a využívá jej centrální banka.
Kreml uvedl, že Medveděv ministra obrany Anatolije Serďukova informoval o rozhodnutí "přinutit gruzínské úřady k míru". V pondělí oba indexy spadly na téměř dvouleté minimum. Nejdříve se totiž boje vedly jen v Jižní Osetii, Rusko ale operaci později rozšířilo i mimo tuto oblast.
"To je signál, na který všichni čekali. Kurzy spadly tak nízko, že jsme teď zhruba o 50 procent levnější než akcie v Brazílii. Po každém kvalitním titulu je teď obrovská poptávka, dokonce i po akciích ropných firem," řekl Konstantin Šapšarov z finančního ústavu Alfa Bank.
První zprávy o bojích v Gruzii se objevily ve čtvrtek večer a od té doby index RTS klesl o více než 11 procent. V pondělí se propadl až na 1648,5 bodu. Na vlně oživení, která přišla později, se hodnota indexu zvýšila asi o 9,5 procenta.
V indexu RTS je zastoupeno hodně firem z odvětví těžby ropy a dalších surovin, včetně dalších energetických kolosů. Ještě dnes ráno index kromě bojů v Gruzii tlačil dolů i pokles cen ropy, která zlevnila pod 115 dolarů za barel.
"Pro rubl je to velmi příznivá zpráva, protože krize v Gruzii byla v posledních dnech jediným argumentem pro pokles kurzu," prohlásil analytik ústavu Commerzbank Corporates & Markets Ulrich Leuchtmann. "Jestliže krize opravdu končí, měl by se rubl z těch ztrát zotavit," dodal s tím, že by se kurz mohl vyšplhat na 29,35 až 29,40 RUB.
V západní Evropě se akciové trhy rovněž zotavily. Panevropský index FTSEurofirst 300 ráno ztrácel až 0,8 procenta, v poledne už měl ale ztrátu jen asi 0,3 procenta a pohyboval se blízko 1209 bodů. Vzhledem k poklesu cen ropy nejvíce oslabovaly akcie těžebních a energetických firem, jako je Xstrata nebo Total.