MŽP věří, že Klausovo veto sněmovna brzy přehlasuje

12.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. srpna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí věří, že už na nejbližší schůzi sněmovny poslanci přehlasují veto prezidenta Václava Klause k novele, která má firmám na základě evropské směrnice REACH přinést povinnost registrace používaných chemických látek. Prezident normu kritizoval už dříve, v pondělí oznámil, že se vyslovil proti. V tiskové zprávě ministerstvo jeho krok komentuje jako nedorozumění, které by mohlo prodloužit nejistotu chemického průmyslu.

Česká republika by nepřijetím normy podle úřadu ministra životního prostředí Martina Bursíka vážným způsobem porušila povinnosti členské země Evropské unie. Žaloba Evropské komise k Evropskému soudnímu dvoru by v takovém případě následovala v horizontu několika měsíců, stojí ve vyjádření.

Prezident se podle ministerstva mýlí, když novelu označuje za implementaci unijní agendy, protože evropské nařízení je přímo použitelný právní předpis. "Zákon stanovuje pouze kompetence státní správy a sankce za neplnění ustanovení zákona a čtyř nařízení. O obsahu nařízení mělo smysl diskutovat na evropské úrovni v době jeho přípravy a projednávání, nikoliv nyní, 14 měsíců po nabytí účinnosti," uvedlo ministerstvo.

Úřad se ohradil také výroku prezidenta ohledně projednávání normy ve sněmovně a Senátu. O zákonu sice nebyla diskuse přímo v plénu poslanecké sněmovny, ale zákon byl podrobně prodiskutován v hospodářském výboru sněmovny, kde zároveň uplatnili své připomínky i zástupci chemického průmyslu a jejich připomínky byly z velké části akceptovány, konstatuje ministerstvo. Poznamenalo také, že nežádalo o kompetence pro Českou inspekci životního prostředí, úkoly spjaté s REACH měly podle něj původně dostat Česká obchodní inspekce a Hygienická služba. Požadavek ale ministerstva, jimž tyto instituce podléhají, odmítla.

Klaus loni v lednu o směrnici prohlásil, že je to nejděsivější věc, která v EU vznikla.

Cílem směrnice je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu. Svaz chemického průmyslu již dříve odhadl, že pro tuzemské firmy přinese splnění směrnice náklady až 11 miliard korun.

Prezident uvedl, že zákon považuje za koncepčně chybný a s ohledem na možné přínosy i neúměrně nákladný. Zákon v současné podobě by podle Klause dostal veškerý chemický průmysl, včetně nejmenších producentů pod přímou kontrolu evropských byrokratů. "Tato evropská směrnice je chybná, její české převyprávění je ještě horší. Proto zákon nemohu podepsat," dodal Klaus. Vetem chce podpořit politickou diskusi, která podle něj chyběla při schvalování zákona ve sněmovně i v Senátu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK