"Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech," sdělila dnes ČTK pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Dodala, že noví investoři plánují vytvořit 9669 nových pracovních míst, ze kterých bude 34 procent patřit vysokoškolsky vzdělaným odborníkům.
Více než polovinu nových investičních projektů připravily tuzemské podniky, do 78 akcí vloží bezmála 5,5 miliardy korun. "Navíc výrazně sázejí na vysokoškoláky, plných 46 procent ze 4000 nových pracovních míst v českých projektech bude patřit právě jim," uvedla Rudyšarová. Na druhém místě v počtu nových investic jsou společnosti z Německa, které oznámily 12 projektů. Třetí příčka patří zemím Beneluxu s osmi investicemi.
Největší počet nových investic letos připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. V Česku vznikne 16 nových programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků. Celkem 13 investic připravili výrobci automobilů a jejich součástek a 13 společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství.
"Zatímco v minulosti tradičně patřil největší počet projektů investorům z automobilového průmyslu, nyní dosahují srovnatelného významu společnosti zabývající se informačními technologiemi," upozornila Rudyšarová. Nejúspěšnějším regionem v lákání investic z oblasti informačních technologií je podle CzechInvestu Jihomoravský kraj, který v letošním prvním pololetí díky koncentraci technických škol a talentovaných specialistů přilákal šest firem zaměřených na vývoj počítačových programů.