Čunek bude chtít po Kalouskovi zvýšení rozpočtu MMR o miliardu

13.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. srpna (ČTK) - Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek bude požadovat po ministru financí Miroslavu Kalouskovi miliardu korun navíc pro rozpočet MMR na příští rok. Jednání obou ministrů bude ve čtvrtek, uvedlo dnes MMR. Rozpočet MMR na příští rok je zatím plánován na 13,3 miliardy korun.

Pokud by MMR požadovanou miliardu na příští rok nedostalo, vedlo by to ke snížení některých dotací, řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Z miliardy navíc by šlo 700 milionů na bytovou výstavbu, zbytek by směřoval na podporu regionů. I přes případné navýšení by byl rozpočet resortu o tři miliardy nižší než letos.

Čunek již dříve označil navrhovaný rozpočet pro bytovou politiku za "likvidační". Bez navýšení rozpočtu MMR a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) nebude podle něj možné čelit dopadům razantnější deregulace nájemného, například v podobě podpory výstavby nájemních a malometrážních bytů.

Do problémů se některé programy podporované ministerstvem dostávají již letos. Například programu, ze kterého se financují opravy panelových domů, podle ředitele SFRB Jana Wagnera hrozí, že bude již brzy bez peněz. Vláda pro letošní rok fondu na program Panel schválila 1,5 miliardy korun, tedy zhruba třetinu loňské částky.

Z dotací ministerstva se dále financuje například technická infrastruktura nutná pro výstavbu bytových domů nebo stavby sociálních nájemních bytů. Do regionů dává MMR peníze například na oživení bývalých vojenských areálů a na obnovu obecního a krajského majetku postiženého živelními pohromami.

První návrh státního rozpočtu na příští rok schválila vláda na konci června. V roce 2009 by měl schodek rozpočtu činit 38,1 miliardy korun. Výdaje rozpočtu by měly být 1,053 bilionu korun.

Kompletní návrh zákona o státním rozpočtu pro příští by mělo ministerstvo financí předložit vládě ke schválení do konce srpna. Do konce září by jej měla schválit vláda a předložit Poslanecké sněmovně. Ta by měla rozpočet schválit do konce roku.

Zatím není jasné, jak by se mohla v rozpočtu projevit novela zákona o dani z příjmu, kterou již vláda schválila. Změna zákona by měla od příštího roku snížit sociální pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu a zachovat 15procentní daň z příjmu. Někteří poslanci za ODS včetně Vlastimila Tlustého návrh na snížení odvodů sociálního pojištění v této výši odmítají a požadují větší snížení daňové zátěže pro občany.

Současné zákony schválené v rámci první etapy reformy veřejných financí počítají s poklesem daně na 12,5 procenta a zachováním sociálního pojištění na současné výši. Zároveň krátí některé slevy na dani.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba navrhované příjmy rozpočtu již s dopady novely počítají.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK