Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,8 procenta, což byl dvojnásobek proti odhadům analytiků. Ve srovnání s 1,1 procenta z června se přesto tempo zmírnilo.
Ceny energií se za červenec zvýšily o čtyři procenta po červnovém nárůstu o 6,6 procenta; proti červenci minulého roku tak vyskočily o 29,3 procenta. Potraviny podražily za měsíc o 0,9 procenta po červnových 0,8 procenta, což představuje meziročních šest procent.
Bez kolísavých cen potravin a energií dosáhla očištěná inflace 0,3 procenta jako v červnu, očekávalo se ale 0,2 procenta. Také roční míra jádrové inflace byla vyšší; stoupla na 2,5 místo 2,4 procenta, napsala agentura Reuters.
Růst inflace dělá starosti americké centrální bance, která bude možná nucena začít zvyšovat úrokové sazby v době, kdy ekonomice hrozí recese. Růst inflace tlačí i na spotřebitele. Ministerstvo uvedlo, že průměrný týdenní příjem po přepočtu na inflaci klesl za červenec meziročně o 3,1 procenta. Jde o největší propad od listopadu 1990, dodala agentura AP.