Cena americké lehké ropy klesla v 16:20 SELČ o dva a tři čtvrtě dolaru na 112,25 dolaru za barel a předtím se propadla až na 111,85 USD, nejníže od 2. května. Severomořská ropa Brent oslabila o dva a půl dolaru na 111,15 USD.
Americká měna roste již několik týdnů a v posledních dnech ji podpořila zvýšená inflace v USA a údaje o slabém výkonu ekonomiky eurozóny. Slabost ekonomik Spojených států a Evropy vyvolává na ropném trhu obavy z poklesu poptávky. Navíc růst dolaru sám o sobě znevýhodňuje investice do ropy. Ceny ropy až do počátku července prudce rostly právě s podporou neustále klesajícího dolaru.
Silný dolar, který dnes vystoupil na šestiměsíční maximum k euru, dnes strhával dolů i ostatní komodity. Zlato se dnes poprvé od prosince propadlo pod hranici 800 dolarů za troyskou unci a výrazně klesaly i ceny průmyslových kovů.
Obavy ze slabší poptávky dnes potvrdila zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel v ní snížil odhad růstu poptávky po své ropě na letošní rok o 600.000 barelů na 32,05 milionu barelů denně. Kartel předpokládá, že dostatečně vysoké budou i zásoby, protože těžba ropy je podle něj více než dostatečná, a navíc má vzestupný trend. V červenci se produkce ropy zemí OPEC zvýšila o dalších 145.000 barelů na 32,8 milionu barelů denně.
Ropu stále mírně podporují obavy z dopadu ruských vojenských akcií v Gruzii na přepravu energetických surovin přes Kavkaz. Analytici však říkají, že diplomatické úsilí o dosažení mírové dohody snižuje riziko dlouhodobějšího narušení těchto dodávek.
Ropa vystoupila před měsícem na dosavadní maximum 147,27 USD. Od té doby však v obavách z propadu poptávky v USA a ve světě a pod tlakem oživení dolarového kurzu ztratila více než 20 procent.