"O elektronické cigarety je velký zájem a jejich prodej roste, řekl ČTK majitel internetového obchodu s elektronickými cigaretami www.bezcigaret.com Michal Švihnos. Podle něj například letos v červenci zvýšil tento internetový obchod prodej elektronických cigaret ve srovnání s předchozím měsícem o zhruba 70 procent.
Rostoucí poptávku hlásí také internetový obchod www.cigarety-elektronicke.cz. Podle jeho spolumajitele Ladislava Janušky se e-cigarety staly velkým hitem v Česku letos, kdy je do své nabídky zařadilo hned několik internetových obchodů. "My jsme je začali prodávat na začátku července a poptávka nás velmi mile překvapila," uvedl Januška. Obchodníci odhadují, že letos bylo v Česku prodáno již několik tisíc elektronických cigaret, jejichž cena se pohybuje od zhruba 1300 korun do 2800 korun.
V Praze již fungují i první kamenné prodejny zaměřené výhradně na elektronické cigarety. Firma Golf Drive, která provozuje internetový obchod a vzorkovou prodejnu s tímto sortimentem, nyní kvůli rostoucí poptávce plánuje expanzi do okresních měst po celé zemi, kde hledá spolupracovníky například z řad majitelů trafik.
E-cigareta se od klasické liší tím, že nevytváří tabákový dým, který obsahuje mnoho škodlivin, ale funguje na principu inhalátoru. Kuřákovi se do plic dostává jen pára vytvořená ze speciální náplně, ve které je nikotin. Elektronická cigareta vypadá téměř stejně jako klasické kuřivo. Na jejím konci je červené světlo, které imituje žhavý konec zapálené cigarety. K dostání jsou i elektronické doutníky a dýmky.
Podle Janušky vyjde "kouření" elektronických cigaret levněji, než je tomu u klasických cigaret. "Pokud kuřák denně vykouří krabičku cigaret za 70 korun, tak jej to měsíčně přijde na zhruba 2100 korun. Za náplně do elektronické cigarety měsíčně zaplatí přibližně 420 korun. Takže se mu investice do nákupu elektronické cigarety za několik málo týdnů vrátí," podotkl Januška.
Rostoucí obliba elektronických cigaret podle obchodníků souvisí také s tím, že na stále více místech je zakázáno kouřit. V Česku jsou otevírány nekuřácké restaurace, kouřit se nesmí na pracovištích, v dopravních prostředcích či na úřadech. Prostor pro beztrestné potahování z cigarety se tak stále zužuje.
"Kuřáci si elektronické cigarety kupují například i na dovolenou, aby bez abstinenčních příznaků přečkali dlouhé cestování. Je to rovněž oblíbený dárek pro rodinné příslušníky," uvedl Januška, podle kterého je ovšem důležité i zdravotní hledisko. "Hodně lidí chce díky elektronické cigaretě přestat kouřit, anebo aspoň kouřit zdravěji," míní Januška.
Zda se rostoucí obliba elektronických cigaret promítne ve spotřebě klasických cigaret, nelze podle obchodníků zatím odhadnout, protože jejich prodej se v Česku teprve rozbíhá. Zatímco z prodeje jedné klasické cigarety stát inkasuje spotřební daň zhruba dvě koruny, tak elektronické cigarety a jejich nikotinové náplně spotřební daní zatíženy nejsou a ministerstvo financí o jejich zdanění neuvažuje. "Jelikož se spotřební daň vybírá z tabáku, a ne z nikotinu, nemáme potřebu zavádět daň na nikotinovou dávku," řekl ČTK náměstek ministra financí Peter Chrenko.
Poptávku po elektronických cigaretách by podle obchodníků ještě zvýšilo schválení antikuřáckého zákona, jehož předloha nyní leží ve sněmovně. Poslední návrh zdravotního výboru počítá se zákazem kouření v barech mimo oddělené kuřárny bez obsluhy. V zemích EU, kde bylo protikuřácké tažení úspěšné, se prodej elektronických cigaret okamžitě prudce zvýšil. Například v britských hospodách lze od loňského podzimu běžně potkat kuřáky, kteří si u piva či drinku vychutnávají elektronickou cigaretu. Podle britských úřadů její používání v hospodách nepřekračuje zákaz kouření.