Plánovaný projekt čínské elektrárny na biomasu s výkonem 15 megawattů ušetří do roku 2012 nejméně 300.000 tun CO2. "Vybudování významného portfolia emisních certifikátů z úspor emisí CO2 v zahraničí je jedním ze souhrnu strategických opatřeních, kterými reagujeme na chystaný energeticko - klimatický balíček EU. Čína v tomto ohledu nabízí mnoho perspektivních možností," uvedl Roman.
Takzvaný energeticko - klimatický balíček EU obsahuje návrhy kroků, které mají jednotlivé státy EU učinit pro splnění unijních cílů v boji proti změnám klimatu. Konkrétně jde o závazky unie zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energií z 8,5 procenta na 20 procent a do stejného roku snížit o pětinu emise skleníkových plynů proti roku 1990. Jeho platnost je podmíněna souhlasem členských států i Evropského parlamentu.
ČEZ už v Číně uzavřel pět kontraktů a další připravuje. Jedním z nich je například odkup emisních povolenek jako budoucího produktu dvou elektráren na biomasu. Napůl s firmou Shell bude ČEZ také v budoucnu čerpat emisní kredity z provozu dvou větrných elektráren, které patří jedné z největších čínských energetických firem Hecic.
Skupina ČEZ dosud získala smlouvy na téměř 13 milionů emisních povolenek k dodání v letech 2008 až 2012. Do roku 2012 jich může dovézt až 21 milionů kusů, což představuje zhruba deset procent celkového objemu jejích emisí. Ze 60 až 70 procent budou povolenky pocházet z projektů v Číně, zbytek z dalších asijských zemí, jižní Ameriky a zemí střední a východní Evropy.
Povolenky jednotlivým státům určují, kolik mohou do ovzduší vypustit oxidu uhličitého (CO2), přičemž je dělí mezi jednotlivé průmyslové podniky. Závody, které své limity překračují, si musejí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem. Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které podle současných teorií přispívají ke globálnímu oteplování.