"Výsledky jsou potvrzením stálého zájmu občanů o produkt a dobrou základnou pro jeho další využití v důchodovém systému ČR. Lidé si zřejmě i v návaznosti na diskuze o penzijní reformě stále více uvědomují nutnost vytvoření dodatečných finančních zdrojů pro svůj důchodový věk," uvedl k přehledu dat prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.
Objem peněz evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění se v prvním pololetí zvýšil o 13,7 miliardy na 175,9 miliardy Kč. Meziroční nárůst činí 25,8 miliardy korun. Počet účastníků, kterým přispívá na penzijní připojištění zaměstnavatel, vzrostl v prvním kvartále o 37.000 na 943.000 připojištěných.
Penzijní fondy ani letos nezměnily konzervativní charakter investování. Nejvíce prostředků účastníků je tradičně umístěno v dluhopisech (76,8 procenta), na termínovaných vkladech a účtech bylo uloženo 11,5 procenta, do akcií bylo vloženo 4,9 procenta, a 3,6 procenta spravovaných prostředků investovaly penzijní fondy do podílových listů.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Loni na jaře přibyl nový PF Aegon. Vstup na trh připravuje PF Atlantik ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka a PF Slavia ze skupiny SPGroup Pavla Sehnala.