Až na definitivní závěr práce Pačesovy komise vypracuje posudek tým Topolánkových poradců. Od posudku se očekává, že navrhne doporučení a doplní původní zprávu, která až poté půjde na jednání do vlády. "Teprve až se kabinet seznámí se všemi podklady, bude se zabývat vypracováním a přijetím nové energetické strategie," dodal již dříve předseda vlády.
O vzniku oponentního týmu poprvé informoval Topolánek při přebírání předběžné zprávy Pačesovy komise počátkem července. Do oponentního týmu premiér dosadil své poradce Pavla Stehlíka a Petra Kalaše, člena představenstva ČEPS Miroslava Vrbu, někdejšího člena představenstva RWE Transgas Milana Kajtmana a jaderného fyzika Františka Janoucha.
Nezávislá energetická komise v předběžné zprávě vládě doporučila, aby otevřela a umožnila posuzovat všechny typy energie. Z reakcí politiků plyne, že zprávu chápou jako doporučení k většímu využití jaderné energie. Vláda se však ve svém vládním prohlášení, z podnětu Strany zelených, zavázala, že nepodpoří žádné rozhodnutí, které by vedlo k zahájení výstavby dalších jaderných zdrojů. Žádost o posouzení vlivu rozšíření JETE na životní prostředí (EIA), kterou ČEZ předložil ministerstvu životního prostředí však není podle místopředsedy vlády a předsedy zelených Martina Bursíka důvodem, proč by měli zelení odejít z vlády, podle něj se ale nesmí rozhodnout o výstavbě.
Dále by se podle předběžné zprávy mělo přistoupit k další diskuzi o těžebních limitech uhlí, velký význam přikládá úsporam a podpoře obnovitelných zdrojů nebo lepšímu využití tranzitní elektrické přenosové sítě.