První velkou oblastí bez analogové ČT1, Novy a Primy bude Praha

18.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. srpna (ČTK) - První velkou oblastí, v níž komerční televize Nova a Prima a veřejnoprávní ČT1 vypnou svůj analogový signál, se zřejmě v dubnu příštího roku stane Praha, a to z vysílače v Mahlerových sadech, označovaného jako "žižkovský". Vyplývá to z Technického plánu přechodu (TPP), s nímž Nova a Prima i přes některé výhrady v pátek vyjádřily souhlas. Podle plánu přechodu se vypnutí dotkne 1,17 milionu lidí.

Vypnutí analogové Novy, Primy a ČT1 bude prvním společným vypnutím analogového vysílače velkého výkonu, který by měl podle schváleného plánu přechodu nastat.

"Pokud budou splněny všechny podmínky stanovené v TPP, dodrží Nova jeho harmonogram a jako první oblast vypne analogový signál Novy na žižkovském vysílači pro Prahu město v dubnu 2009. Dalšími oblastmi by podle TPP měly být Plzeň v září 2009 a Praha (vysílač Cukrák) v říjnu 2009," řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí Novy Michaela Fričová.

Totéž předpokládá šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. "To se v této chvíli týká i Novy, protože by to mělo být synchronní. První termín je duben 2009 pro ČT1, Novu a Primu. ČT2 by měla být vypnuta (letos) v září. Týká se to Praha město, vysílače na stanovišti Mahlerovy sady," řekl novinářům.

Část termínů, které plán přechodu obsahuje, již má zpoždění. To se týká zejména vypínání analogové ČT2, kvůli kterému se může digitálního vysílání ČT přesunout ze současných dočasných kmitočtů na trvalé, do takzvané sítě vysílačů veřejné služby. Analogová ČT2 měla být podle plánu přechodu vypnuta již v červenci v jižních Čechách z vysílače na Kleti a v Praze a okolí z vysílače Cukrák. Zpoždění vzniklo delším výběrem operátora vysílačů pro ČT a síť veřejné služby; ČT se nakonec dohodla s Českými Radiokomunikacemi.

"Zatím je předpoklad, že zpoždění budou v průběhu podzimu letošního roku dohnána," podotkl Dvořák. Kritickým datem je podle něj poslední říjen, do kdy ČTÚ chce, aby ČT vyměnila dočasné kmitočty za trvalé. Pokud by se tak nestalo, bude ohrožen plánovaný šestiměsíční termín na souběžné analogové a digitální zemské vysílání, jak nařizuje TPP. Tím by se zřejmě odsunulo i vypnutí analogového signálu ČT1, Novy a Primy v dubnu příštího roku ze žižkovského vysílače.

Česká televize již vypnula ke konci července analogové vysílání programu ČT2 na Plzeňsku z vysílače Plzeň-Krkavec. První oblastí bez analogového signálu ČT1 a ČT2 se stalo před rokem Domažlicko.

Zemské digitální TV vysílání (označované DVB-T) nyní pokrývá zhruba polovinu ČR, do června 2012 zcela nahradí tradiční analogové. Nutností pro příjem DVB-T je zapojení převaděče signálu, označovaného jako set-top box, nebo koupě dražšího televizoru s již zabudovaným digitálním tunerem. Lidé také mohou využít placených nabídek satelitních, kabelových a internetových operátorů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK