Chicagská společnost bude po převzetí kontrolovat asi 98 procent amerického obchodování s termínovými a opčními kontrakty, uvedla agentura Reuters. Analytici předpokládají, že CME nyní bude chtít expandovat v zahraničí.
Transakce byla poprvé oznámena v lednu a završena bude podle CME tento pátek. Někteří členové NYMEX dohodu kritizovali, protože podle nich burzu podhodnocuje v době, kdy obchodování s energetickými kontrakty zažívá doslova explozi. Nakonec po intenzivním přemlouvání a zvýšené platbě od CME se podařilo zajistit souhlas 650 členů NYMEX, což je asi 80 procent z nich a více než nutné minimum 75 procent.
Převzetí NYMEX je jedním z největších spojení mezi burzami na světě. Dosud největší fúzi uskutečnila právě CME, která loni koupila chicagského konkurenta CBOT Holdings za 11,65 miliardy dolarů. V transakci za 10,2 miliardy dolarů se loni také spojily newyorská akciová burza NYSE a západoevropský trh Euronext.
NYMEX, jejíž historie sahá asi 130 let do minulosti, začala být k mání až od konce roku 2006, kdy se stala veřejně obchodovanou společností. Původně navrhovaná hodnota transakce činila 11,3 miliardy dolarů, od ledna však akcie CME klesly o 50 procent a s tím se snížila i hodnota nabídky.
CME v rámci přemlouvání členů NYMEX slíbila, že udrží obchodování v New Yorku nejméně do roku 2012. Obchodování s energetickými produkty a kovy dále rozšíří nabídku CME, jejíž produkty se pohybují v širokém spektru od kontraktů na měny, akciové indexy a úrokové sazby přes zemědělské komodity až po exotické produkty jako kontrakty založené na vývoji počasí nebo cen domů.
Burzy po celém světě se v poslední době snaží o vzájemné spojování. Nabídkou nových produktů a výhodnějších podmínek si chtějí zvyšovat podíly na dosavadních trzích a expandovat na nové trhy. V minulých letech se na to burzovní společnosti připravovaly úspěšnými transformacemi z vlastnictví založeného na členství na akciové společnosti.