V ČR vzniklo od loňského května 63 SE

19.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. srpna (ČTK) - Za více než rok, kdy je v ČR možnost založit tzv. evropskou společnost (SE), si tuto formu podnikání pořídilo 63 podnikatelů. Od května do konce roku 2007 bylo v Česku firem s přídomkem SE (societa europea) založeno 20, ve srovnatelném období letos to byl víc než dvojnásobek. Řekl to Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online, která je lídrem na trhu v prodeji firem na klíč.

První evropské společnosti začaly vznikat začátkem roku 2006. Nejpodstatnějším z rozdílů SE od ostatních forem podnikání v Evropě je způsob jejího založení, vymezení její působnosti a způsob řízení. Velká část SE v Česku byla kvůli komplikovanému zakládání koupena na klíč. Loni byla z celkových 20 založených evropských společností jedna třetina koupena "ready made", letos jich je podle Mály 42 procent.

Evropská společnost je vyhledávanou také proto, že jde o nejprestižnější právní formu podnikání, kterou lze nyní v Evropě založit, uvedl Mála. Nejčastější motivací k jejímu pořízení patří možnost výběru země sídla takové firmy, které může být v kterémkoli z členských států EU. "Podle aktuálního podnikatelského záměru může firma zareagovat přesunem sídla do státu EU, kde jsou pro ni v konkrétním případě výhodnější daňové podmínky," dodal.

ČR je jedinou evropskou zemí, kde je možné odkoupit již založené evropské společnosti. Tyto tzv. ready made evropské společnosti jsou již zapsané v obchodním rejstříku, jsou bez jakýchkoliv závazků a pohledávek, založeny jsou výhradně za účelem prodeje. Podobným způsobem se, a to nejen v ČR, již několik let běžně prodávají společnosti s ručením omezeným i akciové společnosti.

Evropská společnost může mít díky své nadnárodnosti sídlo v kterémkoli členském státu EU a může se v průběhu své činnosti i libovolně přesídlit do jiného členského státu EU, aniž by nastala její likvidace. Ve stejném státě jako sídlo musí být umístěna i hlavní správa společnosti. Základní kapitál je rozvržen na akcie, nesmí být nižší než 120.000 eur (asi 3,4 milionu Kč) a musí být vyjádřen v eurech. Každý akcionář ručí za závazky společnosti do výše svého upsaného základního kapitálu.

Evropská společnost není levnou záležitostí, její založení vyžaduje prostředky ve výši desítek tisíc eur. Příležitosti ke změně formy podnikání či založení nové evropské společnosti již využila řada významných evropských i českých společností. K nejznámějším případům patří loňská transformace světoznámého koncernu Porsche, který zvolil právě tuto právní formu podnikání, z tuzemských společností je to například Finep SE.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK