Slovensko se od příštího roku stane po Slovinsku druhou zemí bývalého východního bloku, která vymění národní měnu za euro, a celkem šestnáctým členem eurozóny. Podle ministra by se euro na Slovensku mohlo stát v budoucnosti nejdéle používanou měnou. Ty předchozí údajně v průměru vydržely 15 let.
Euromince se budou vyrábět na šesti lisech, které razí rychlostí 750 mincí za minutu. Počiatek naznačil, že mincovna by v budoucnosti mohla uspět i v soutěži na ražbu mincí dalších zemí eurozóny.
"Mincovna je zmodernizováním linky konkurenceschopná. V marketingu se jim budeme snažit pomáhat, protože je to nejstarší funkční mincovna na světě," dodal Počiatek. Kremnická mincovna byla založena ve 14. století a jako jeden z nejstarších nepřetržitě vyrábějících podniků na světě razila oběhové mince pro desítky různých zemí. V poslední době to byly zakázky například pro Venezuelu, Kostariku, Nikaraguu, Uruguay a Bělorusko.
Na počátku prosince si budou moci zájemci zakoupit takzvaný startovací balíček s euromincemi, který by měl Slovákům ulehčit přechod na euro. Obsahovat bude 45 kusů mincí v hodnotě 500 slovenských korun (16,6 eura). Hmotnost balíčku bude téměř čtvrt kila. Celkem bude k dispozici 1,2 milionu balíčků.
Slovenské mince v hodnotě jedno a dvě eura budou mít na rubové straně dvojitý kříž a trojvršší. Na mincích střední hodnoty 10, 20 a 50 centů bude Bratislavský hrad a na nejmenších mincích v hodnotě jeden, dva a pět centů tatranský štít Kriváň.