"Meziročně Česká republika snížila chovy prasat o 14 procent. Bude to mít velké dopady na producenty obilí, kteří nebudou mít obilí komu prodat. Bude to mít dopady na zpracovatele a zaměstnanost. Bude to mít dopady spotřebitele. Jakmile ztratíme konkurenceschopnost, tak tady bude úplně jiná cena," řekl Veleba.
Dlouhodobá devastace trvá podle Veleby přes dva roky. Pokles stavu chovu prasat v České republice v druhé čtvrtině roku je po Rumunsku nejvyšší ze všech zemí Evropské unie. Sousední Rakousko snížilo chovy o jedno procento, Nizozemsku se naopak počet prasat zvýšil o 1,5 procenta, uvedl Veleba.
"Musí vzrůst farmářská cena prasat, aby se pokles zastavil, pokud to bude pokračovat, odnese to spotřebitel," řekl Veleba.
S likvidaci chovů už začali významní producenti plemenných chovů, které provozují chovy přes 60 let. Patří mezi například Zemědělský podnik Otice. Ředitelka společnosti Animo Žatec Blanka Henrychová říká, že situace je neudržitelná. Zemědělský podnik vyprodukuje ročně 7000 tun masa a ročně tratí desítky milionů korun.
"Specializujeme se na výrobu vepřového masa a vajec. V případě produkce vepřového masa tratíme na kilogramu masa osm až deset korun. Který podnikatel dokáže hospodařit s takovou ztrátou? V zemědělství neexistuje koncepce pro živočišnou výrobu. Pořád věříme, že se něco změní," uvedla Henrychová.
Podle údajů Agrární komory se ztráty chovatelů prasat se od počátku krize přibližují ke 4,5 miliardám korun. Obchodníci ovšem od té doby zvýšily své marže o jednu třetinu. Záporné saldo zahraničního obchodu s vepřovým masem loni dosáhlo 4,98 miliardy korun. Naopak dovoz masa loni dosáhl 130.000 tun a od roku 2001 se zvýšil téměř osmkrát.
"My jsme do EU vstoupili silně podkapitalizovaní. Jinde se odvětví silně modernizovalo. Teď jsme na stejné startovací čáře. Já tomu obrazně říkám, že máme zavázané obě ruce a nohy a je nám řečeno, můžete závodit, vést konkurenční maraton," řekl Josef Hora z odbytového družstva Labe.
Podle zemědělců jsou všechna dosavadní jednání s ministerstvem zemědělství bezvýsledná. Po loňské demonstraci ministerstvo zvýhodnilo přístup k dotacím na modernizaci vybavení. Ovšem farmáři musejí nákup strojů nejdřív zaplatit z vlastních zdrojů, ale nemají potřebný kapitál a pro banku už nejsou důvěryhodný partner, uvedl Jan Stibal, tajemník Českého svazu chovatelů prasat Čech a Moravy.
"Jsou to jednání pro jednání. Za poslední půlrok nevidím jediný pozitivní posun," řekl Stibal.