Sněmovna bude brzy rozhodovat o zelených kartách a podporách

19.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. srpna (ČTK) - Sněmovna by nejspíš v pátek mohla rozhodovat o tom, jestli se v Česku zavedou od ledna zelené karty pro zahraniční pracovníky. Hlasovat by měla i o tom, zda se zkrátí doba podpory v nezaměstnanosti a změní její výše. Poslanci dnes do závěrečného projednávání po vleklé několikahodinové debatě poslali novelu zákona o zaměstnanosti, která s úpravami počítá.

Opoziční ČSSD a KSČM kritizovaly hlavně zelené karty. Podle nich představují bezpečnostní i jiná rizika. Ministr práce Petr Nečas (ODS) názory levicových zákonodárců označil za xenofobní a laciné. Řekl, že norma obsahuje řadu pojistek a má zaměstnávání cizinců zjednodušit a zprůhlednit.

Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. O kartu by požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad. Vláda tak chce přivést pracovní sílu. Zaměstnavatelé si již delší dobu stěžují na její nedostatek. Na konci července pracovalo v ČR podle údajů ministerstva práce 278.300 cizinců. Letos jich přišlo přes 38.100. Podle Nečase se česká ekonomika bez cizinců neobejde.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) karty označil za revoluční pokus. Podle něj a dalších sociálních demokratů se tak Topolánkova vláda chystá otevřít dveře přílivu lidí z Afriky a Asie a hrozí, že Evropa přijde o svou kulturní identitu. "Veřejnost zajímá, s kým tady bude zítra žít," uvedl Zaorálek. Dodal, že cizinci po letech "špatně odcházejí". Česko by se podle něj mělo vyhnout chybám Francie a Německa, kde vznikla přistěhovalecká ghetta. Podle Nečase vláda chystá integrační program pro ty, kteří zde budou chtít zůstat.

Podle předsedy sociálního výboru Zdeňka Škromacha (ČSSD) by levní cizinci zas mohli vytlačovat dražší české pracovníky. Stejné obavy ze snížení mezd domácím zaměstnancům má i lidovec Ludvík Hovorka. Podle něj by ČR měla usilovat hlavně o kvalifikované pracovníky. "Místo přílivu mozků dává vláda přednost přílivu svalů," řekl poslanec ČSSD David Rath. Podle něj může hrozit i šíření AIDS či tuberkulózy.

Novela upravuje také podpory v nezaměstnanosti. Lidé bez práce do 50 let by ji měli pobírat místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová.

"Za pět měsíců člověk dostane stejný objem peněz jako dnes za šest měsíců. Akorát je zvýhodněn v tom, že když si tu práci najde velmi rychle, tak dostane víc peněz než dnes," uvedl Nečas. Podle něj má změna motivovat k tomu, aby lidé nezůstávali na dávkách dlouho.

Podporu by nemuseli dál mít ti, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, co jim našel úřad práce. Norma počítá i s omezením dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci či pracovat určitý počet hodin dobrovolnicky. Pokud budou k dobrovolnické práci ochotni, mohli by si dávky zvýšit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK