"Syndikát sleduje vývoj (prodeje) s obavami a vyzývá představitele Handelsblattu, kteří dosud zaručovali kvalitu a serioznost produkce Economie, aby přerušili jednání se zástupci Mladé fronty," uvedl syndikát.
V seznamu údajných uchazečů o většinový podíl Economie se kromě MF objevila jména podnikatele Zdeňka Bakaly, slovenské finanční skupiny J&T, společnosti PPF Investments, švýcarského vydavatelství Ringier, finského vydavatelství Sanoma a rakouského vydavatele deníku Die Presse Verlags-Gesselschaft.
Mladá fronta, která nemá nic společného s deníkem Mladá fronta Dnes, byla podle dřívějších informací médií jedním z hlavních favoritů na koupi většinového, zhruba čtyřpětinového podílu německé společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt v Economii. Údajně totiž Mladá fronta nabídla nejvyšší nabídku. Mladá fronta přitom nedávno vydala zprávu, že o koupi většinového podílu v Economii neuvažuje. Tato zpráva však není podle syndikátu pravdivá.
"Má jen zastřít skutečnost a odvést pozornost médií od této finanční operace. Zájemcem o koupi akcií Economie je tedy někdo, kdo se nemůže ke své investici přihlásit, a zprostředkovatelem je firma se zcela neprůhledným vlastnictvím," píše se v prohlášení, které ČTK poskytl předseda syndikátu a zároveň zaměstnanec deníku Hospodářské noviny Mirek Jelínek.
Podle syndikátu je vlastnictví a hospodaření Mladé fronty "neprůhledné a zavdává podněty ke spekulacím, že se jedná o praní špinavých peněz". Investorem vydavatelství MF je podle Mladé fronty americký fond European Financial Services (EFS) se sídlem v USA. Podle některých médií má ale fond sídlo na karibském ostrově Dominika. Podle dřívějších informací České televize za Mladou frontu vystupuje podnikatel František Savov, který mimo jiné figuroval v kauze zmizení 500 milionů korun z České konsolidační agentury.
Na nejasnosti kolem vlastnické struktury Mladé fronty přitom neupozorňují pouze média v ČR, ale před měsícem se jim věnoval i prestižní německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle FAZ je Mladá fronta, která předložila nejvyšší nabídku, v obchodu s tiskovinami "naprostým outsiderem", je ve ztrátě a má nejasné finanční zdroje. "V Praze panuje přesvědčení, že skupina Handelsblatt je na nejlepší cestě vydat jedno z nejdůležitějších českých vydavatelství obskurnímu ruskému investorovi, který používá MF jako nastrčenou firmu," uvedl německý deník.
Také podle FAZ se manažerům Mladé fronty přisuzují dobré kontakty na český státní aparát a na vlivné lidi v Rusku a dalších zemích bývalého SSSR. "Zarážející je, že se tohoto tématu nechopí politici a média. V Polsku by se okamžitě rozhořela vášnivá debata zahrnující i parlamentní interpelace a vyjadřování vlády. V ČR, kde se kontroverzně diskutuje o ruských hegemonských ambicích, ale panuje ticho," napsal FAZ.
Mladá fronta ale nejasnosti kolem financování popírá. Člen představenstva MF Michael Dědeček před třemi týdny uvedl, že akcionáři EFS jsou fyzické osoby - Američané, Britové a Češi. "Žádný občan bývalého Sovětského svazu mezi nimi prostě není," uvedl tehdy Dědeček. "V médiích proběhly dokonce spekulace, že jsme buď něčím bílým koněm, nebo naopak, že za nás při nákupu Economie jedná někdo jiný. Ani jedno tvrzení není pravdivé," dodal.
Mladá fronta vydává mimo jiné ekonomický deník E15 a řadu časopisů jako MF Plus, Juicy, Lidé a země, Strategie, For Men nebo Zoom.