Banky připouštějí, že stoprocentní hypotéka pro ně představuje vyšší riziko, píše deník. Pokud klient není v kupované nemovitosti sám finančně zaangažován, riziko nesplácení je prý vyšší. Pro banku představuje také úvěr krytý pouze nemovitostí vyšší riziko v případě poklesu cen na realitním trhu.
Zástupci bank podle deníku E15 tvrdí, že žádosti o stoprocentní hypotéku posuzují individuálně. Podle zdroje z hypotečního trhu ji ale některé banky neposkytují vůbec. Jednou z nich je údajně Česká spořitelna. "Že bychom to nějak plánovaně omezili, to ne. Ale samozřejmě platí, že tato hypotéka pro nás představuje vyšší riziko," uvedla Pavla Plachá z České spořitelny.
Vyšší požadavky na bonitu klienta přiznává většina bank. "Požadujeme, aby měl klient vyšší příjmy než u ostatních hypoték," řekla mluvčí GE Money Bank Markéta Dvořáčková. Klienti se stoprocentní hypotékou dostávají v bance i horší úrok. Podobně je to podle mluvčího Tomáše Pavlíka i v Unicredit Bank. Zatímco u úvěru na 80 procent hodnoty nemovitosti je sazba od 4,79 procenta, při stoprocentní hodnotě je to 5,17 procenta.
Tuzemské banky poskytly v prvním pololetí meziročně o pětinu méně hypoték. Zatímco loni od ledna do června půjčily občanům 74,5 miliardy korun, letos to bylo 59,5 miliardy korun. Propad hypotečního trhu se tak prohloubil. V prvním čtvrtletí trh totiž meziročně poklesl o devět procent. Pokles je podle odborníků důsledkem loňského extrémně velkého zájmu o hypotéky, který byl vyvolán očekávaným zvýšením daně z přidané hodnoty a růstem úrokových sazeb. Za celý loňský rok přitom finanční ústavy poskytly hypotéky za 142 miliard korun, tedy meziročně o 41 procent více.