Svaz obchodu upozornil ÚOHS na rostoucí koncentraci a s tím spojený růst vyjednávací sily na straně dodavatelů potravin, řekl E15 mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr.
"Situace byla špatná před dvěma lety, ale trh se vyčistil. V současné době se situace otáčí, supermarkety chtějí ochranu před výrobci," řekl Pecina. "Byl jsem požádán o názor, co bych říkal tomu, kdyby se připravovaná opatření aplikovala obousměrně. Aby se regulace vztahovala i na výrobce. To má logiku," uvedl.
Obchodníky trápí silné postavení některých firem. Například Karlovarské minerální vody mají podle některých výzkumů na českém trhu až 70procentní podíl. Vysoká koncentrace je podle obchodníků také u prodejců tavených sýrů, pracích prostředků či kávy. "Dobrým příkladem je rovněž mlékárenský průmysl, ve kterém v loňském roce docházelo k umělému růstu cen mléčných produktů, který však byl na začátku letošního roku zchlazen prudkým pádem cen tohoto zboří z důvodu nižšího zájmu zákazníků," uvedl Kytýr.
Prodejci s připravovaným zákonem nesouhlasí. "Nesouhlasíme s ním a nakonec se ukáže, že je nevýhodný i vůči samotným výrobcům. Podmínky by měly být stejné pro všechny, proto vzneseme řadu připomínek," řekl jednatel řetězce Globus a viceprezident Svazu obchodu Petr Vyhnálek.
Potravináři i zemědělci žádají, aby stát zákonnou úpravou zasáhl do chování řetězců vůči dodavatelům. Maloobchodní sítě podle nich mnohdy příliš stlačují ceny výrobků, mívají dlouhé splatnosti a od dodavatelů vyžadují různé poplatky, třeba za vystavení zboží na výhodném místě, tzv. regálné.