REWE má nyní v Česku 181 prodejen BILLA a 171 prodejen Penny Market. K tomu přikoupila 150 prodejen značky Plus.
Díky Plusu, který loni vykázal tržby 11,6 miliardy korun, se nyní REWE stane druhou nejsilnější firmou na českém trhu. S tržbami přes 43 miliard korun předběhne Ahold i Tesco, které o Plus také bojovalo. Větší už je jen německý Schwarz, který má ve svém portfoliu Kaufland a Lidl. Právě s německou skupinou by mohlo REWE bojovat o prvenství na trhu.
"ÚOHS proto provedl rozsáhlou analýzu lokálních trhů. Z výsledků šetření vyplynul závěr, že by posuzované spojení vedlo k vysoké koncentraci na lokálních maloobchodních trzích na území čtyř okresů," uvedl Chalupa s tím, že právě v těchto okresech by mohla REWE ovládnout trh. O které oblasti jde, ale odmítl sdělit.
REWE koupilo diskonty Plus počátkem roku za 255 milionů eur, v přepočtu více než šest miliard korun. Nákup nebyl pro REWE prvním posílením na českém trhu. Firma loni koupila i odcházející Delvitu a nyní tyto prodejny začleňuje do sítě BILLA. V případě Discount-Plus zaplatí REWE pouze za know-how. Nynější vlastník Plusu, společnost Tengelmann, si nechává budovy a REWE bude platit za jejich nájem.
REWE není jedinou skupinou, která v Česku v posledních letech posílila. Například TESCO koupilo hypermarkety francouzské firmy Carrefour a z prodejen Julius Meinl se staly obchody sítě Albert. V žádném z těchto případů ale řetězce nemusely plnit podmínky antimonopolních úřadů.
Ani jiné fúze většinou žádným podmínkám nepodléhají. Úřad jich ročně posoudí kolem šedesáti. Za poslední tři roky ale s podmínkou uzavřel celkem do desítky případů.