Správa hmotných rezerv žádá navýšení rozpočtu kvůli ceně ropy

25.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. srpna (ČTK) - Státní správa hmotných rezerv (SSHR) bude kvůli cenám ropy ze státního rozpočtu na příští rok požadovat navýšení své kapitoly o 1,5 miliardy na 4,8 miliardy korun. Nárůst je nutný především pro zajištění ropné bezpečnosti České republiky, sdělila správa. V letošním roce má SSHR rozpočet zhruba 2,5 miliardy korun.

SSHR v současnosti jedná o podobě svého rozpočtu s ministerstvem financí, které má do konce měsíce předložit návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok.

Hlavním úkolem SSHR je zajištění nouzových zásob ropy a pohonných hmot minimálně na 90 dnů. Vzhledem k meziročnímu zvýšení světových cen ropy a posílení koruny k dolaru bude na zajištění těchto zásob potřeba více peněz. Výsledná částka ale může být i nižší, protože SSHR na její snížení použije veškeré výnosy z prodejů rezerv ve zbývajícím období letošního roku a v průběhu roku 2009.

Vyšší cena ropy a ropných produktů spolu se zvětšováním zásob těchto komodit může být problémem hlavně do budoucna. Doposud se náklady správy pohybovaly kolem dvou miliard. Většina z této částky putovala právě na zabezpečení ropné bezpečnosti státu. Loni činil nákup ropných produktů 60 procent výdajů, v roce 2005 to byla ještě necelá polovina. Potřebné prostředky získávala správa zatím prodejem jiných zásob, například kovů nebo potravin, které ale ve struktuře hmotných rezerv již nehrají tak významnou roli.

V budoucnu proto SSHR nevylučuje, že by se na správě hmotných rezerv mohl podílet také soukromý sektor. "V současné době se tyto možnosti analyzují a hledá se nejvhodnější forma," řekl již dříve předseda SSHR Ladislav Zabo.

Naposled se zásoby ropy a ropných produktů využily během omezení dodávek ruské ropy během července, kdy nebyla dodána více než třetina nasmlouvaného množství. Rafinerie nedostatek ruské ropy nahradily ze zásob SSHR a nedošlo tak k žádným problémům ve výrobě.

SSHR zajišťuje materiální rezervy pro všechny potenciální druhy bezpečnostních hrozeb. Kromě zásob ropných produktů jsou to dále například zásoby prostředků na ochranu před povodněmi nebo od roku 2001 také nástroje protichemické ochrany. Na rozdíl od situace před rokem 1989 stát v současnosti klade důraz na zásoby určené pro řešení krizí nevojenského charakteru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK