SB zvýšila odhad počtu extrémně chudých ve světě na 1,4 miliardy

27.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 27. srpna (ČTK) - Ve světě žije podle Světové banky mnohem více extrémně chudých lidí, než se dosud předpokládalo. Banka totiž zvýšila hranici pro měření absolutní chudoby z příjmu jednoho dolaru na 1,25 dolaru (21 korun) na den a revidovala globální cenové údaje. Počet extrémně chudých se tím pro rok 2005 zvýšil z dosud uváděné jedné miliardy na 1,4 miliardy lidí, sdělila banka v noci na dnešek.

Nové údaje zřejmě zvýší tlak na dárcovské země a mezinárodní instituce včetně Světové banky, jejímž hlavním úkolem je zmírňovat chudobu ve světě. Vývoj ukazuje, že je možné dosáhnout velkého pokroku - v roce 1981 žilo na světě v extrémní chudobě podle nového měřítka 1,9 miliardy lidí. Přitom tehdy bylo na světě asi jen 4,5 miliardy lidí, o 1,5 miliardy méně než dnes. Podle Světové banky se chudoba snižovala tempem asi jedno procento ročně.

Nové údaje jsou podle banky založeny na zlepšených cenových měřeních ve 116 zemích světa. Nová metodika zajišťuje lepší srovnatelnost měření chudoby mezi jednotlivými zeměmi, uvedl ředitel divize výzkumu rozvoje v SB Martin Ravallion.

I přes jednorázový optický nárůst chudoby ve světě se nový hlavní ekonom Světové banky Justin Lin domnívá, že světu se daří plnit miléniové cíle OSN, z nichž hlavní je snížit počet extrémně chudých lidí ve světě do roku 2015 na polovinu. Lin však dodal, že kdyby nebylo Číny s jejím prudkým ekonomickým rozvojem, pak by tento cíl splněn nebyl.

Nové údaje Světová banka vydala před zasedáním Valného shromáždění OSN. Na něm se bude příští měsíc hodnotit pokrok při plnění rozvojových cílů milénia.

Většině rozvojových zemí se podle banky v posledním čtvrtstoletí dařilo chudobu omezovat. Výjimkou je však subsaharská Afrika, dnes nejchudší světová oblast, kde se míra chudoby za poslední čtvrtstoletí prakticky nezměnila. V subsaharské Africe žila pod hranicí chudoby polovina obyvatel v roce 1981 i v roce 2005, což představovalo 200 milionů lidí tehdy a 380 milionů dnes.

Opačným případem je východní Asie, kdysi nejchudší region světa, kde podíl extrémně chudých klesl z 80 procent v roce 1981 na pouhých 18 procent. V Číně se počty chudých snížily z 835 milionů na 207 milionů.

V jižní Asii míra chudoby klesla ze 60 na 40 procent, absolutní počet extrémně chudých však zůstal na 600 milionech. V Indii se počet chudých zvýšil o 35 milionů na 455 milionů, jejich podíl na populaci však klesl na 42 ze 60 procent.

Měřítko 1,25 dolaru platí jen pro nejchudobnější země světa. Pro rozvinutější oblasti například východní Evropy nebo Latinské Ameriky doporučuje Světová banka vyšší hranici chudoby dva dolary denně.

Banka odhaduje, že prudký nárůst cen potravin a energie za poslední rok mohl uvrhnout do extrémní chudoby asi 100 milionů lidí. Ravallion však uvedl, že potrvá asi dva roky, než bude přesněji zjištěn vliv rostoucích cen na chudobu. Dosavadní údaje však podle něj vcelku přesvědčivě svědčí o tom, že chudoba kvůli zdražování roste.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK