Hospodaření ČKA loni skončilo se ziskem 57 mil. Kč

27.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. srpna (ČTK) - Česká konsolidační agentura loni hospodařila se ziskem 57 milionů korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii agentury. Předtím pouze v roce 2005 vykázala zisk, a to 1,4 miliardy korun. Auditované výsledky hospodaření ČKA zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Státní ČKA měla do konce loňského roku, kdy zanikla a její agenda přešla na ministerstvo financí, na starosti správu a prodej problematických aktiv převedených z bank a ostatních institucí.

K zisku agentuře dopomohla podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele agentury Zdeňka Čápa především poslední transakce ČKA, prodej společnosti Asset Park, do které agentura vložila 550 pohledávek v hodnotě 12,5 miliardy korun. Za Asset Park agentura dostala téměř 600 milionů korun.

Celková bilanční suma agentury klesla ke konci loňského roku na 17,3 miliardy korun z 35 miliard na konci roku 2006. Počet zaměstnanců činil při zániku ČKA 185, přičemž v roce 2006 to bylo 291 lidí a v roce 2001 dokonce téměř 600 zaměstnanců.

Po zániku ČKA přešlo do nově zřízeného odboru ministerstva financí 35 zaměstnanců. Ti mají na starosti zbytkové portfolio agentury a zbylá aktiva v celkové hodnotě sedmi miliard korun. Dalších 20 pracovníků ČKA přešlo do dalších oddělení ministerstva.

Loni ČKA postoupila 2970 pohledávek v účetní hodnotě 28,8 miliardy korun. Celkem za tyto pohledávky agentura získala 4,2 miliardy korun, tedy 14,7 procenta účetní hodnoty pohledávek.

Za 17 let existence ČKA a její předchůdkyně, Konsolidační banky, prošla institucemi aktiva ve výši 590 miliard korun, z toho od bank převzaly aktiva v hodnotě 400 miliard korun. Kumulovaná ztráta je 236 miliard Kč, přičemž podle Čápa polovinu této sumy tvoří náklady na transakce kolem převzetí IPB Československou obchodní bankou.

Poslední roky fungování agentury poznamenala rovněž kauza ze ztracenou půlmiliardou z účtů dceřiné společnosti Galileo Real. K převodu peněz do švýcarské banky UBS před více než dvěma roky dal souhlas manažer Galilea Jan Šik s tím, že chtěl v zahraničí peníze zhodnotit. Banka dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit. Agentura proto banku zažalovala u soudu v Curychu.

Na počátku loňského prosince se agentura s bankou dohodla na vrácení peněz. Banka státu na základě smlouvy vrátí 420 milionů korun, zbytek peněz až do 558,5 milionu korun včetně úroků a náhrady škod bude stát společně s bankou vymáhat na Miloši Skořepovi, který se na převodu peněz podílel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK