VERZE 3-ČEZ dá 1,1 mld eur do větrného parku v Rumunsku

27.08.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává podrobnosti,...

...souvislosti)

ČEZ <CEZPsp.PR> investuje 1,1 miliardy eur (27,02 miliardy korun) do výstavby větrných parků v Rumunsku, jež by se při plánovaném výkonu 600 megawattů měly stát největším projektem svého druhu v oblasti větrných elektráren v Evropě.

ČEZ ve středeční zprávě oznámil, že se dohodl na koupi větrných parků Fontanele a Cogealac se společností Continental Wind Partners, jež projekt připravila a bude nadále zodpovědná za jeho výstavbu.

"Projekt je zcela připraven, má všechna potřebná povolení, včetně garantovaného připojení do sítě, technologie potřebné pro první fázi jsou také plně smluvně zajištěny," uvádí zpráva ČEZ.

V první fázi do roku 2009 se počítá s výstavbou 139 větrných elektráren o celkovém výkonu 347,5 megawattu ve vzdálenosti 17 kilometrů od pobřeží Černého moře severně od rumunského přístavu Constanta. Do roku 2010 přibudou elektrárny o výkonu 252,5 megawattu.

Výstavbou větrného parku, který má být dvojnásobný proti dosud největšímu evropskému přímořskému parku, si ČEZ zajistí 30procentní podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v Rumunsku, a to včetně velkých vodních elektráren, dodává zpráva.

ČEZ již v Rumunsku vlastní dvě distribuční firmy. Uchází se rovněž o podíl v jaderné elektrárně Cernavoda.

Polsko, Česká republika a Bulharsko mají největší kapacitu větrných elektráren ze všech východoevropských členských zemí Evropské unie s 276, 116 a 70 megawatty, uvádí Evropská asociace pro větrnou energii (EWEA).

Vedoucí země ve větrné energii v Evropě i ve světě, Německo a Španělsko, však mají instalovanou větrnou kapacitu 22.000, respektive přes 15.000 megawattů.

Rumunský projekt je zatím největším plánem ČEZ rozšířit své kapacity v oblasti obnovitelných zdrojů. Skupina má nyní v Česku asi 80 větrných elektráren v různé fázi rozestavěnosti s celkovou kapacitou 150 až 220 megawattů.

ČEZ plánuje zvýšit instalovanou větrnou kapacitu na 1000 megawattů do roku 2020.

(1 euro = 24,56 Kč)

(Autoři: Jan Korselt a Jana Mlčochová; Editoval: Martin Dokoupil)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK