Takzvané místní šetření v minulosti pomohlo usvědčit z kartelové dohody například přední tuzemské výrobce pečiva. Právě jejich případ byl do jisté míry precedentní. Soud loni zamítl žalobu firmy Delta pekárny, která si na kontrolu ÚOHS stěžovala. Tvrdila, že byla nezákonná. Soud ale rozhodl, že antimonopolní úřad nepotřebuje pro kontroly v obchodních prostorách firem povolení soudu.
A právě to mohl být pro úředníky impulz vydávat se na podobná šetření častěji. Důvodem je také to, že se chce úřad víc zaměřit na nedovolené dohody. "V minulosti jsme měli období, kdy jsme se víc věnovali zneužití dominantního postavení nebo vertikálním dohodám. Teď se soustředíme na kartely, to je ta nejnebezpečnější forma porušování hospodářských pravidel," uvedl Pecina.
Uvést konkrétní případy ale příliš nechce. Známý je loňský zátah v několika lesnických firmách. ÚOHS měl podezření, že se domlouvají na zakázky Lesů České republiky. Prokázat se to ale nepodařilo. Letos úřad na žádost evropské komise uskutečnil kontrolu u některých výrobců čisticích prostředků. Pecina k tomu poznamenal, že by se občas hodila užší spolupráce s policií, která by mohla úředníky doprovázet. "To se zatím nepodařilo prosadit do zákona," poznamenal.
Největší pokutu za kartelové dohody zatím ÚOHS vyměřil skupině nadnárodních strojírenských firem. Zaplatily přes 941 milionů korun, brněnský krajský soud ale později sankci zrušil. Případem se nyní zabývá Nejvyšší správní soud.