Fitch ve zprávě věnované mladým evropským trhům uvádí, že už nejsou nejlepší podmínky pro zvýšení ratingových známek, o němž se ještě nedávno u některých zemí v této oblasti uvažovalo. Letos se zvýšení ratingu od agentury Fitch dočkala například Česká republika, analytici ale příznivě hodnotili i další země.
"Výhled hospodářské situace a situace na úvěrových trzích pro mladé evropské ekonomiky se zhoršuje," řekl šéf oddělení státních ratingů pro oblast rozvíjející se Evropy Edward Parker. Upozorňuje na nepřijatelnou kombinaci hospodářského útlumu v eurozóně, doznívající růst domácích trhů a cenové šoky na globálním trhu komodit.
Pokud se naplní scénář, který agentura předpovídá, pak lze podle Parkera očekávat, že se v regionu zhorší vztah mezi hospodářským růstem, inflací a stavem běžného účtu. Zvyšuje se však podle něj i riziko takzvaného tvrdého přistání, jak se označuje stav, kdy rychlý růst ustane a nahradí jej pouze mnohem slabší růst či stagnace, v horším případě hospodářský pokles.
Parker také zmínil krizi směnných kurzů, která by se v regionu mohla objevit. Dodal však, že jde jen o jeho názor a že Fitch nyní takový scénář oficiálně neprezentuje.
Fitch předpokládá, že hrubý domácí produkt skupiny mladých evropských ekonomik letos vzroste o 5,8 procenta a příští rok jen o 5,3 procenta. To bude znamenat zpomalení proti loňskému růstu o 6,9 procenta. O růst by se mělo zasloužit hlavně Rusko, kde Fitch letos očekává růst ekonomiky o 7,5 procenta a příští rok o 6,5 procenta.
"Většina zemí v této oblasti ale poroste mnohem pomaleji. Estonsku a Lotyšsku hrozí i recese," píše se ve zprávě ratingové agentury.