I padesátikoruny již v minulosti mincovna podle ČNB razila, ovšem pouze v řádu tisíců kusů pro sběratelské sady. Valnou většinu z více než 32 milionů kovových padesátikorun nechala ČNB vyrobit v roce 1993 v Hamburku. Následně byly mince staženy z oběhu a nahrazovány papírovými padesátikorunami, aby se od roku 2006 opět začaly ve větší míře vracet do oběhu a nahradily opotřebované papírové bankovky.
Podle dřívějších informací by Česká mincovna měla vyrobit letos ještě asi deset milionů padesátikorun a v příštím roce dalších 35 milionů kusů. "Díky ražbě padesátikoruny budeme také plně připraveni na ražbu eura, kde jsou dvoubarevné jedno a dvoueurovky," řekl na počátku července ČTK ředitel mincovny Jan Vízek.
Padesátníky, jako poslední haléřové mince, přestanou od září platit podle centrální banky kvůli tomu, že přestávají plnit svoji úlohu oběživa. Nyní je v oběhu zhruba 41 padesátníků na jednu osobu včetně kojenců. Vedle toho končí i platnost papírových dvacetikorun.
Centrální banka počítá s tím, že výměna neplatných mincí a papírových dvacetikorun bude možná u komerčních bank jeden rok, a to od letošního 1. září do 31. srpna příštího roku. Poté bude až do srpna 2014 možné peníze vyměnit u ČNB.
Na výrobu všech padesátihaléřů od vzniku České republiky se spotřebovalo 407,5 tuny hliníku. Celkem bylo vyrobeno téměř 453 milionů padesátihaléřů.