Index Nikkei 225 zpevnil o 304,62 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 2,39 procenta na hodnotě 13.072,87 bodu. Zaznamenal tak největší jednodenní růst za více než tři týdny. Širší index Topix vzrostl dokonce o 2,9 procenta na 1251,71 bodu.
Největší zájem měli investoři o akcie firem, které většinu produkce vyvážejí. Těmto firmám svědčí revize dat o vývoji americké ekonomiky, která ukázala, že hrubý domácí produkt USA během druhého čtvrtletí rostl tempem 3,3 procenta. Předběžná data z konce července přitom ukazovala růst pouze o 1,9 procenta.
"Ano, údaje o růstu HDP v USA byly dobré, jsou to ale stará data, která se vztahují ke konci června," upozornil šéf dealingu ve společnosti Jujiya Securities Masajoši Okamoto. I další analytici či ekonomové tak pochybují, že by se dnešní zisky udržely.
Zájem byl například o akcie výrobců elektroniky jako je Canon, dařilo se ale i bankám v čele s ústavem Mitsubishi UFJ Financial Group. Špatný den však měla emise Fujifilm Holdings, která oslabila o 12,4 procenta. Znamená to největší jednodenní propad za 21 let a je za ním oznámení, že kvůli vyšším vstupním nákladům bude mít letos podnik skoro o čtvrtinu nižší zisk než původně předpovídal.
Na růst kurzů má ale vliv i to, že se blíží konec měsíce. Manažeři fondů se totiž snaží, aby jejich portfolia vypadala před klienty co nejlépe, a tak před koncem měsíce a hlavně pak před koncem čtvrtletí upravují skladbu portfolií.
Na devizovém trhu se zvyšoval kurz dolaru, později se ale růst zastavil a měna z denního maxima trochu klesla. Jedním z důvodů byl růst cen ropy, kde jsou teď klíčovým faktorem obavy z narušení plynulosti zásobování. I tak má dolar nakročeno k tom, aby uzavřel vůbec nejziskovější měsíc k euru za dobu existence jednotné evropské měny.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,4751 USD, a dále tak zpevnil z předchozích 1,4781 USD, kde byl ve čtvrtek. Vůči japonskému jenu zůstal bez větších změn na 109,04 JPY, euro vůči jenu ale oslabilo na 160,86 z předchozího kurzu 161,18 JPY.