Lidé, kteří na plynu pouze vaří, budou muset od října vydat průměrně o pět korun více. Firma letos zdražila ceny plynu už podruhé, největší prodejce plynu v Česku společnost RWE Transgas zdražoval již třikrát.
"Nárůst cen je způsoben především vysokými cenami ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících," uvedl ve zprávě mluvčí koncernu Vladimír Vácha. Od těchto cen se podle něj odvíjí rostoucí cena zemního plynu na světových trzích pro poslední čtvrtletí letošního roku. Růst cen prý podporuje také oslabující česká koruna.
Ceny na letošní poslední čtvrtletí dnes oznámí také největší prodejce plynu v Česku společnost RWE Transgas. V dubnu její ceny pro domácnosti vzrostly v průměru o 3,1 procenta, od července v průměru o 9,6 procenta.
Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Zatím je koncern dvojkou na tuzemském trhu za ČEZ v elektřině a za RWE v plynu. Do budoucna ale E.ON chce svůj podíl na českém trhu s plynem zvýšit až na 20 procent. Firma hodlá získat přístup k některým zásobníkům s plynem, které zatím ovládá právě RWE, a poohlíží se i po jiných možnostech.
Český E.ON patří do německého koncernu E.ON Energie AG, který je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě. Plynem a elektřinou zásobuje asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu odběratelů, a tím má zhruba pětinový podíl na trhu.
Kromě JČP vlastní E.ON ČR také necelých 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské. Společně se skupinou Czech Coal provozuje ještě Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.