"Děláme vše, co dokážeme, aby ropovod Družba mohl pokračovat ve stabilním provozu a zásobovat evropské zákazníky dostatečným množstvím ropy," řekl Šmatko. Britský list Daily Telegraph ve čtvrtek uvedl, že ruská vláda vyzvala minimálně jednu domácí ropnou společnost, aby se připravila na snížení dodávek do Evropy v případě, že budou sankce přijaty. Zmínil v tomto ohledu druhou největší ruskou ropnou firmu Lukoil.
Šmatko prohlásil, že spolehlivost ruských dodávek by neměla být zpochybňována. "Pracovali jsme řadu let, abychom získali nejen image, ale i statut spolehlivého dodavatele energie do Evropy," řekl ministr. "Nikdy bychom nedovolili, aby (tento statut) utrpěl, dokonce ani v této politické situaci," dodal.
Zprávu listu Daily Telegraph popřela rovněž společnost Lukoil. "Lukoil dodává do západní Evropy stejné množství ropy a ropných produktů jako dříve. Nedostali jsem od vlády žádné příkazy," řekl agentuře Reuters mluvčí podniku. Také ruští obchodníci s ropou tvrdí, že o žádném snižování vývozu neslyšeli. "Je to něčí hloupá pomluva," řek jeden z moskevských obchodníků.
"Pouze chorobná mysl by uvažovala o odstřihnutí Evropy," prohlásil další. "Technicky je to prakticky nemožné, protože ruské rafinerie běží na maximum," dodal.
Tiskové agentury dnes s odvoláním na nejmenovaného francouzského představitele, jehož země nyní předsedá EU, uvedly, že nejvyšší představitelé EU na svém pondělním mimořádnému summitu v Bruselu sankce proti Rusku nepřijmou.