Šmíd: Prodej Economie český mediální trh nijak významně neovlivní

30.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. srpna (ČTK) - Prodej většinového podílu v nakladatelství Economia podnikateli Zdeňku Bakalovi, o kterém v pátek večer informoval server iDnes.cz, podle mediálního odborníka Milana Šmída z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nijak významně neovlivní český mediální trh. Tato transakce je podle něj navíc majetkově průhlednější než případný prodej do rukou nakladatelství Mladá fronta, o němž se v minulých týdnech spekulovalo jako o nejvážnějším zájemci. Šmíd to dnes řekl na dotaz ČTK.

Informace o prodeji podílu v nakladatelství Economia, které vydává například Hospodářské noviny či týdeník Ekonom, však zůstávají nadále neoficiální a odvolávají se na Bakalovo okolí. Transakci dnes nepotvrdil ani generální ředitel společnosti Economia Michal Klíma, ani mediální zástupce Bakaly Vladimír Bystrov. "Informaci nemohu oficiálně potvrdit. Zprávu k prodeji Economie zveřejníme zítra dopoledne," uvedl Klíma. S odkazem, že ke spekulacím se nebude vyjadřovat, reagoval i Bystrov.

"K zásadní změně trhu nedojde, pokud by pan Bakala nechtěl začít budovat mediální impérium. K tomu ale podle mého názoru nesměřuje," řekl Šmíd. Podnikatel Bakala již ovládá na českém mediálním trhu týdeník Respekt. "Myslím si, že Bakala je průhlednější než Mladá fronta," dodal k dosud neověřenému prodeji Šmíd.

Podle něj to nijak neovlivní ani filozofii a činnost Hospodářských novin. "Nemyslím si, že by pan Bakala vydával instrukce," uvedl.

Podle dřívějších informací médií bylo jedním z hlavních favoritů na koupi většinového, zhruba čtyřpětinového, podílu německé společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt v Economii, také nakladatelství Mladá fronta. Ta ale nemá nic společného s deníkem Mladá fronta Dnes. Údajně totiž Mladá fronta nabídla nejvyšší nabídku. MF ovšem nedávno vydala zprávu, že o koupi většinového podílu v Economii neuvažuje a nevystupuje ani v roli zprostředkovatele.

Řada médií v minulosti poukazovala na majetkové nejasnosti ohledně toho, kdo ovládá MF. Manažerům Mladé fronty byly rovněž přisuzovány dobré kontakty na český státní aparát a na vlivné lidi v Rusku a dalších zemích bývalého SSSR. Mladá fronta ale nejasnosti kolem financování již dříve popřela.

Bakala podle dosud neoficiálních informací koupil 77,5 procenta v nakladatelství Economia, které dosud drželo německé vydavatelství Handelsblatt. Není známa ani cena transakce, ale původně zveřejněné představy Handelsblattu hovořily o více než 100 milionech eur (přes 2,4 miliardy korun). Podle odborníků to ale byla přemrštěná cena.

Do portfolia Economie patří vedle Hospodářských novin a Ekonomu časopis Marketing & Media, Obchodní věstník a řada odborných časopisů. Skupina provozuje také zpravodajský server iHNed.cz.

Podíl ve vydavatelství Economia bude údajně Bakala vlastnit přes firmu vytvořenou speciálně pro tento účel, kde je stoprocentním vlastníkem jako fyzická osoba. Bakala rovněž nepřímo ovládá asi 40 procent těžební společnosti NWR, což představuje majetek kolem 60 miliard korun. Majitelka černouhelné firmy OKD letos úspěšně vstoupila na pražskou a londýnskou burzu. Bakala se díky tomu stal jedním z nejbohatších Čechů.

Ovládnutím Economie se Bakala zařadí po bok podnikatelů, kteří stojí za některými ekonomickými tituly na domácím trhu. Například periodika Profit a Czech Business Weekly patří společnosti Stanford ze skupiny podnikatele Karla Komárka. Týdeník Euro prostřednictvím společnosti Euronews vydává PPF Investments, ve které menšinový podíl drží nejbohatší Čech Petr Kellner.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK