MF předloží vládě návrh věcného záměru herního zákona ještě letos

31.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. srpna (ČTK) - Ministerstvo financí předloží vládě návrh věcného záměru nového zákona pro loterie a sázky do konce roku. Výstupy z veřejné diskuse obdrží úřad od společnosti Ernst & Young, která diskusi řídila, v pondělí 1. září. Nová legislativa se chystá pro odvětví, které loni vykázalo přijaté sázky za rekordních 108,3 miliardy korun, výhry 84 miliard korun a odvedené poplatky 6,3 miliardy korun, zjistila ČTK.

Do veřejné diskuse se zapojilo až 90 procent provozovatelů hazardních her a kolem 60 firem, sdružení, obcí, úřadů, odborníků i občanů. Ministerstvo financí vyjádřilo s projektem Ernst & Young spokojenost. "MF nemá k činnosti této společnosti výraznější připomínky," uvedl mluvčí úřadu Jakub Haas. Roli Ernst & Young jako nezávislého a nezaujatého odborníka při řízení veřejné diskuse o návrhu nového zákona pro loterie a sázení ale zpochybnila Asociace provozovatelů kurzových sázek.

K principům nové právní úpravy by podle podkladů Ernst & Young měly například patřit zpřísnění regulace her a zvýšení ochrany mladistvých a sociálně slabých skupin osob, posílení právní jistoty provozovatelů a hráčů a soulad s evropským právem. K oříškům může patřit posledně jmenovaný bod, protože internetové sázení je podle MF nelegální, ale přitom je běžně nabízené i propagované zahraničními provozovateli opírajícími se právě o evropské normy.

Objem internetového hazardu lze jen odhadovat, ale zřejmě není zanedbatelný. Například kancelář bwin odhadla objem přijatých sázek v ČR v době pekingské olympiády na 150 milionů korun, když jednička tuzemského kurzového sázení firma Tipsport si připsala necelých 100 milionů korun.

Účastníci diskuse vesměs podpořili i změnu stávajícího systému poplatků, zejména jeho zjednodušení a zpřehlednění. Podle jejich názoru by například místní poplatky by měly být zrušeny, s čímž nesouhlasí Svaz měst a obcí ČR. "Místní poplatky řeší negativní jevy s hazardem spojené, které nesou obce," poukázal zástupce svazu Pavel Drahovzal. Měla by být naopak vytvořena "daň z hazardu" stanovená jako procentní sazba z rozdílu mezi přijatými sázkami a výhrami.

Pokladny obcí a měst ve formě místních poplatků z provozování hracích automatů loni získaly přes 1,1 miliardy Kč. Na správních poplatcích a z poplatků na státní dozor, což jsou příjmy státního rozpočtu, bylo vybráno 2,74 miliardy Kč. Na veřejně prospěšné účely bylo odvedeno 2,4 miliardy Kč, z toho na sport směřovalo 1,5 miliardy korun, oznámilo MF.

Za 15 let objem peněz v hazardních hrách narostl více než čtyřikrát a podle odborníků lze při růstu ekonomiky čekat další růst. Čech starší 18 let loni v průměru prosázel zhruba 12.900 korun. V hernách a restauracích nyní je kolem 57.000 a v kasinech 3500 výherních hracích přístrojů, ve kterých končí více než polovina objemu sázek. Hitem posledních let jsou videoterminály a elektromechanické rulety, které s celkem 15.000 herními stroji tvoří přibližně pětinu vybraných sázek. Videoterminály ale rostou i z toho důvodu, že je povoluje MF a obce je regulovat nemohou, což chce Svaz měst a obcí ČR změnit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK