V prvním pololetí odhalila Česká pojišťovna 581 pojistných podvodů za 147 milionů korun, řekl mluvčí ČP Václav Bálek s tím, že to bylo o 15 milionů Kč více než za první pololetí loni. Vyšší počet pokusů o pojistné podvody přitom ČP zaznamenala v letošním prvním čtvrtletí. Výjimkou byly západní Čechy. Zatímco od ledna do března tam odhalili pojistné podvody za pět milionů korun, po prvním pololetí už to bylo 18 milionů Kč.
Kooperativa za pololetí odhalila 104 pojistných podvodů, když prověřovala přes 1000 pojistných událostí. Uchráněná hodnota činila přes 60 milionů korun. "V prvním pololetí jsme prověřili meziročně o 50 procent více podezřelých škod," uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích.
UNIQA za první pololetí eviduje 160 nových sporných případů, které šetřila nebo stále vyšetřuje s důvodným podezřením na pojistný podvod. Meziročně to podle mluvčí Evy Svobodové znamená nárůst o více než 30 procent. Vzhledem k tomu, že počet pojistných smluv vzrostl meziročně o 16 procent, rostou pojistné podvody podstatně rychleji, dodala.
Počet pokusů o pojistný podvod evidovaných ČSOB Pojišťovnou dlouhodobě roste, souhlasil mluvčí společnosti Tomáš Hejda. Za první pololetí letošního roku pojišťovna odhalila dalších 247 pokusů o pojistný podvod. Celkově tak od ledna 2008 uchránila 23 milionů korun, z čehož bylo 96 procent zadrženo ještě před výplatou.
Z hlediska jednotlivých druhů pojištění nedošlo meziročně ke změnám, upozornila Svobodová. Vedle pojištění vozidel se tak nejvíce podvádí v úrazovém pojištění, kde je hlavní snahou čerpat co nejdéle denní dávky za dobu léčení úrazu, a v cestovním pojištění (zavazadla). Nejčastěji jde o umělé navýšení škody nebo fingovanou škodu, doplnila.
Výjimkou ale podle Bálka nejsou ani zfalšované nebo vymyšlené pojistné události z životního pojištění. Popsal případ, když se v Africe na pláži našlo oblečení dvou českých turistů, kteří zmizeli v moři. Těla se nenašla, a tak byly po určité době prohlášeni za mrtvé. Specialisté ČP je ale přesto ve spolupráci s českými zastupitelský mi úřady našli živé a zdravé. Měli jinou identitu a velkou touhu získat prostřednictvím svých příbuzných nemálo peněz ze svého životního pojištění, poznamenal.
Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na dva roky. Pokud ale škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.