"Považuji za naprosto neúnosné a nepřijatelné, že jsou na úřadech lidé, ať už volení nebo zaměstnanci, kteří využijí znalosti z projednávání při procesu EIA. Z těchto dokumentů zjistí, kudy má plynovod vést, skoupí pozemky od majitelů, kteří o ničem ještě nevědí, a nám pak předkládají horentní finanční požadavky," řekl v rozhovoru pro MfD Klaus Homann, ředitel tranzitních sítí firmy RWE a zároveň ředitel RWE Transgas Net, která tuzemskou Gazelu bude stavět.
Homann nechtěl upřesnit, o jaké úředníky jde, protože firma podle něj nyní proti nim chystá právní kroky. "Půjdeme až na hranu všech právních možností. Existují i soudní opatření, pokud se za tím skrývá zneužití úředního postavení," dodal Homann s tím, že s podobnými excesy se v jiných zemích, kde firma plynovody plánuje, doposud nesetkali.
Pozemky pro stavbu plynovodu, který může být uznán za stavbu ve veřejném zájmu, lze podle zákona sice vyvlastnit, soudní tahanice však celou stavbu zastaví. Plynovod má být přitom dokončen už v roce 2011 a každé zdržení tento termín ohrozí. Podle Homanna v tuzemsku nahrává spekulacím právě úprava vyvlastňovacího práva, kdy až do konce případných soudních nařízení nelze dotyčný pozemek pro stavbu využít, píše MfD.
Plynovod Gazela je českou částí mezinárodního plynovodu, který přes tuzemsko propojí jižní Německo s plynem z budovaného plynovodu Nord Stream. Kudy přesně trasa Gazely, která má přijít na zhruba deset miliard korun, povede, zatím není rozhodnuto. RWE Transgas Net nyní čeká na konečné schválení procesu EIA a podle jeho výsledku se rozhodne. Gazela v Česku půjde od hranic u Hory Svaté Kateřiny na Chomutovsku a kolem Plzně dále k přečerpávací stanici u hraničního přechodu Rozvadov. Trasa plynovodu nepovede přes žádná města či zalidněná území, dodává Mladá fronta Dnes.