Banky se novinkami podle odborníků snaží zmírnit dlouhodobé kritiky jejich, v porovnání s vyspělými státy, vysokých bankovních poplatků. Atraktivita nevýrazně úročených bankovních účtů navíc kvůli růstu inflace klesla a objem peněz, které mají lidé doma v polštářích, tak podle odhadů vzrostl.
Raiffeisenbank uvedla, že za vedení účtu začala klientům platit jako první. "Každému majiteli eKonta, který splní podmínky věrnostních výhod Extra nebo Prémium, připíšeme každý měsíc na účet deset korun," upřesnil člen představenstva zodpovědný za retail Mário Drosc. "Poštovní spořitelna před dvěma lety zrušila jako první velká banka v ČR poplatky za příchozí platby. Nyní nastává i nová éra v oblasti odchozích položek," oznámil zase manažer plateb Poštovní spořitelny Milan Jursík.
Vedle toho oznámila Česká spořitelna, že od 2. září jako první banka v Česku nabídne možnost přijímat a jednoduše platit faktury elektronicky v internetovém bankovnictví Servis 24. Nabídka platí pro soukromé osoby, podnikatele a firmy. V tuto chvíli je možné platit za elektřinu společnosti ČEZ, služba by se měla dále rozšiřovat. Již v srpnu oznámila banka HSBC, že klienti služby HSBC Premier mohou vybírat z jakéhokoli bankomatu v České republice a v zahraničí bez poplatku.
Server www.bankovnipoplatky.cz nedávno zjistil, že účty s nejnižšími poplatky mají podle průzkumu nákladů běžného bankovního klienta v Česku mBank, Raiffeisenbank a Fio. Nejlevnější konto přišlo na 49 korun měsíčně, náklady u většiny bank ale převyšovaly stokorunu. Část poplatků lze ušetřit použitím elektronického bankovnictví a elektronické pošty.