...minimu
* Polský PMI klesá šestý měsíc v řadě, nejníž od roku 2002
* Rumunské HDP překonává odhady růstem o 9,3 procenta v Q2
* Úrokové sazby by mohly v Česku klesnout, v Polsku stabilní
Český a polský průmyslový sektor v srpnu utrpěl nejhorší propad za posledních více než pět let, když oba tížil pokles západoevropské poptávky a silné domácí měny, zatímco rumunská ekonomika ve druhém kvartále expandovala.
Podle analytiků mají zveřejněné údaje různý význam pro nastavení měnové politiky v regionu, když čekají možné uvolnění v Česku, stabilní úrokové sazby v Polsku a jejich další zvýšení v Rumunsku, kterému hrozí ekonomické přehřátí.
Aktivita v českém průmyslovém sektoru v srpnu zpomalila na historické minimum 47,3 bodu, nejnižší úroveň od začátku zveřejňování ukazatele v červenci 2001, ukázal v pondělí průzkum indexu nákupních manažerů (PMI) [ID:nVOD126944].
V Polsku byl útlum ještě výraznější, když se index dostal na 45,8 bodu ze 46,4 bodu v červenci, což byl jeho šestý měsíční pokles v řadě a nejhorší hodnota od prosince 2002.
V eurozóně, největším vývozním trhu obou středoevropských zemí, průmyslová aktivita v srpnu klesala třetí měsíc v řadě, ale nepatrně mírněji oproti předchozímu měsíci [ID:nMUL126585].
"Jsou vidět signály zpomalující dynamiky růstu ve většině východoevropských ekonomik včetně Polska i přes zdravou dynamiku domácí poptávky," řekl Roderick Ngotho, měnový stratég UBS.
Údaje počítané odlišnou metodikou ukázaly, že maďarský sezónně očištěný index PMI vzrostl na 52,1 bodu z 51,7 bodu v červenci.
Rumunský hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vyskočil ve druhém kvartále o 9,3 procenta, což je nejrychlejší tempo za téměř čtyři roky. Analytici očekávali expanzi 8,2 procenta.
"Rumunská ekonomika se přehřívá," řekl analytik Neil Shearing z Capital Economics. "Vyšší domácí úrokové sazby, slabší poptávka z eurozóny a tvrdší vnější podmínky pro financování zřejmě budou tížit ekonomiku během roku 2009."
Analytici uvedli, že údaje PMI naznačily, že Polsko pravděpodobně podrží úrokové sazby do konce roku na 6,0 procenta, zatímco Česká národní banka by je mohla ještě snížit po jejich překvapivém srpnovém uvolnění o 25 bazických bodů na 3,5 procenta.
Tento názor by mohl podpořit nižší inflační tlak na firemní náklady, který v Česku klesl na 15měsíční minimum a v Polsku dosáhl 8měsíčního dna.
"To právě upevňuje náš pohled, že existují rizika na spodní straně i pro nové prognózy růstu (ČNB) a další uvolnění měnové politiky je v krátkodobém horizontu možné," řekla analytička Dresdner Kleinwort Raffaella Tenconi.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]