"Důvodem tohoto rozhodnutí je především fakt, že globální realitní trhy procházejí v posledních měsících a kvartálech velmi komplikovaným obdobím, a jejich další vývoj je prakticky nemožné predikovat," uvedl člen představenstva Martin Sankot.
Vedení Realtie nevyloučilo, že pokud se v budoucnosti situace na trhu změní, projekt nemovitostního fondu opět zváží a případně zrealizuje.
Oznámený krok však není prvním opatřením, ke kterému neklidný trh Realtii donutil. Již v polovině června média informovala o tom, že vlastník Realtie společnost Nationwide Holding jí prodal kvůli špatné náladě na českém realitním trhu Maxima pojišťovně. Sankot dnes ČTK uskutečnění obchodu potvrdil s tím, že ještě nenabyl právní moci a čeká na souhlas ČNB. Hodnotu transakce odmítl komentovat.
Součástí Realtie měl být také Palác Anděl na pražském Smíchově. V druhé půlce srpna ho však skupina osob podporovaných fondem Quinlan Private prodala německému nemovitostnímu fondu Degi International přibližně za 1,4 miliardy korun. Také v tomto případě za důvod prodeje označil jeden z prodávajících Radim Bajgar současnou situaci na realitních trzích.
Na českém trhu působí vedle fondu Realtia ještě další dva, které jsou určené pro drobné investory, ČS Nemovitostní fond Investiční společnost Reico a fond Conseq Realitní.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním pololetí klesl o 19 miliard korun na 296 miliard Kč. Veškerý úbytek nastal v prvním čtvrtletí, ve druhém objem majetku ve fondech stagnoval. Za příčinu se označuje především nepříznivý vývoj na finančních trzích.