"Ve stejném období loňského roku ceny nemovitostí stoupaly, a to téměř bez ohledu na lokalitu," řekl Miloš Motoška z realitní společnosti RE/MAX. Obchod se staršími byty podle něj čile probíhal ještě na přelomu roku.
"Na jaře letošního roku se poptávka poněkud snížila, což vedlo u některých typů bytů, nebo u bytů v určitých lokalitách ke kulminaci, ba i snížení cen," uvedl Motoška. Podle Jitky Horňákové ze společnosti Devo Group začíná v případě starších bytů nabídka již dnes převyšovat poptávku a cena bude podle ní dále klesat.
"Ceny bytů byly i vzhledem k celkové kupní síle a průměrné mzdě střední vrstvy obyvatel dlouhodobě nadhodnocené. Přirozeně tedy dochází k tomu, k čemu dojít muselo, a to je stagnace až pokles cen bytů v některých lokalitách," řekl Radim Koliba ze společnosti Hot Reality Plus.
Trend směrem ke stagnaci cen potvrdil také další odborníci. "Ceny 'secondhandových' bytů se vůči srpnu minulého roku zvýšily o pět procent již na jaře a nadále nestoupají," řekl Petr Vosmík ze společnosti Českomoravská realitní.
Podobná situace jako v případě starší bytů nastala podle Motošky také u novostaveb. To potvrzují i další realitní odborníci. Poptávka po nových bytech v nižším segmentu do 45.000 korun za metr čtvereční, který však současně v nabídce developerů tvoří většinu, se prý od nového roku výrazně propadla.
"Je tedy nepochybné, že stávající nadhodnocené ceny nemovitostí jsou již neudržitelné. Lze tedy očekávat pokles cen v závislosti na atraktivitě lokality i atraktivitě zpracování a konkurenceschopnosti jednotlivých projektů," uvedla Horňáková.
Roky nepřetržitého růstu jsou podle odborníků u konce také v případě tržního nájemného. "Nemůžeme čekat, že se tržní nájmy budou nějak extrémně zvyšovat. Spíše můžeme mluvit o stagnaci či poklesu," řekl Koliba. Na snižování tržního nájemného podle Motošky tlačí probíhající deregulace. Jiní odborníci jsou však k vlivu uvolňování nájmů skeptičtější. "Díky poměrně malému procentu bytů s regulovaným nájmem však proces deregulace výši tržního nájemného výrazněji neovlivní," podotkl Petr Višňovský ze společnosti Lexxus.
Převis bytů k pronájmu podle Motošky způsobuje také trend k pořizování druhé či dokonce třetího bytu. "Přesto, že tržní nájemné tak nepatrně klesá, je zde třeba říci, že investice do nemovitostí zatím u nás stále považuji za nejefektivnější z hlediska zhodnocení vkladu a míry rizika," uvedl Motoška.
V letošním prvním pololetí se podle údajů Českého statistického úřadu začalo v Česku stavět 21.931 bytů, což bylo o 14 procent více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů vzrostl o devět procent na 16.427 bytů.