Evropský parlament proto nezávazně vyzval členské státy, aby "boj proti daňovým podvodům začaly konečně brát vážně". Současně požádal Evropskou komisi, aby přezkoumala možnost určitého rozšíření působnosti směrnice o zdanění příjmů z úspor. Změnit by se podle europoslanců měl i výběr DPH, aby se snížilo riziko daňových úniků a podvodů.
Daňové úniky se staly horkým tématem na počátku letošního roku. Německo tehdy začalo vyšetřovat stovky lidí podezřelých z toho, že si do Lichtenštejnska a dalších daňových rájů ukryli miliardy eur, aby se vyhnuli placeni německých daní z úspor. Berlín vyvinul na Lichtenštejnsko tlak, aby uvedlo svá pravidla pro bankovní tajemství do souladu s německými pravidly.
Proti daňovým rájům se dnes vyslovil i Evropský parlament. Unie by podle poslanců měla vyzvat Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby prostřednictvím svých členů uvalila sankce na daňové ráje, které nebudou spolupracovat při odhalování daňových úniků. Požádal také Evropskou unii, aby otázku odstranění daňových rájů na celém světě "ponechala na pořadu dne".
V Česku k největším známým daňovým podvodům patřily ty s naftou vydávanou za lehké topné oleje, při kterých státu vznikly miliardové škody. Podvody s DPH pak v několika případech přesahovaly stamilionové částky.