"Od nákupu terminálů, namísto jejich pronájmu od banky, si slibujeme, že dosáhneme daleko přijatelnější poplatek z autorizované částky. Jsem si jistý, že se nám tato investice vrátí brzy zpět," sdělil dnes ČTK předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.
Výběrové řízení na poskytování bankovních služeb vypíše skupina COOP ještě v září. "Bezmála 1900 terminálů je obrovské množství. Očekávám, že banky nám nabídnou velmi výhodné podmínky odpovídající konkurenčnímu prostředí. Podobnou nabídku od jednoho subjektu v této zemi totiž hned tak nedostanou," podotkl Juračka.
Ředitel pro mezinárodní obchod GPE Roman Mentlík upozornil, že nákup terminálů na náklady obchodníka nebývá v České republice běžný. "Spolupráce s námi přináší obchodníkovi konkurenční výhodu, neboť dodáváme komplexní portfolio systémů a služeb v oblasti bezhotovostních plateb a dalších služeb s přidanou hodnotou," uvedl.
Skupina COOP letos investuje více než 70 milionů korun do sjednocení vzhledu zhruba tří tisícovek družstevních prodejen, které ponesou společnou značku. Spotřební družstva kromě jednotné vizáže zahájila i společnou propagaci. Družstva se tímto způsobem připravují na plánovanou expanzi obchodních řetězců do menších měst, v nichž družstevní prodejny dosud soupeřily pouze s diskontními prodejnami. "Je to obrana proti invazi zahraničních obchodních řetězců," uvedl Juračka.
Skupině COOP, která zahrnuje 51 spotřebních družstev zaměřených na maloobchod, loni navzdory pokračující expanzi obchodních řetězců vzrostl obrat meziročně o jednu miliardu korun na 27,3 miliardy Kč. Spotřební družstva v Česku provozují pět typů obchodních řetězců, které zahrnují diskontní prodejny, supermarkety i hypermarkety. Pokud by více než 3000 družstevních prodejen COOP mělo jednoho vlastníka, tak by jim na loňském žebříčku deseti největších obchodníků patřilo šesté místo.